Изглежда, че всичко знаем за продуктите, които консумираме, благодарение на техните етикети. Но достатъчно ли е това?
Тази статия има за цел да ви запознае с всичките любопитни факта за традиционните храни, които се срещат почти навсякъде по света.
10. Отглеждането на ГМО растения е позволено в повечето страни
В по-голямата част от страните по света ГМО културите могат да бъдат култивирани без никакви ограничения, защото няма научно доказателство, че са вредни за човешкия организъм. Най-разпространените генно модифицирани организми са соята, царевицата, памука, рапицата и захарното цвекло.
9. Оригиналният балсамов оцет никога не е евтин
Традиционният балсамов оцет се получава от сока на прясно отбрано бяло грозде, варено до концентрирано състояние. То, от своя страна, бавно ферментира – минимум 3 години (най-добрият вариант – до 100 години). Разбира се, толкова сложен процес се отразява на цената правопропорционално.
8. Лъжливо уасаби
Истинското уасаби (вид растение от семейство кръстоцветни, единствен представител на род Eutrema) може да бъде открито само в Япония, където се култивира под определени условия: в течаща вода с температура от 10 до 17°C. Корените на уасабито узряват на 3-4 години и 1 паунд (0,454 кг) струва повече от $100. Именно заради това, в повечето случаи се използва имитация на уасаби, която се състои от хрян, горчица, нишисте и оцветител.
7. Може да произведем кетчуп без домати
Въпреки факта, че доматите са евтини (в сравнение с уасабито, например), доста често те се заменят с по-евтини съставки, като определени сгъстители, различни оцветители и други добавки. За да различите фалшивия кетчуп, първо погледнете цвета му – трябва да бъде червен или тъмночервен. Относно консистенцията му, истинският кетчуп не трябва да бъде твърде воднист.
6. Защо кракерите имат дупки?
Дупките в кракерите не са за украса. Те са доказателството, че продуктът се пече правилно. В противен случай, те не биха били толкова тънки и хрупави. Между другото, първите кракери, които са се произвели в САЩ, са имали дупки, които са били ръчно направени. Техният брой е бил 13, което е кореспондирало на броя на щатите в държавата по това време.
5. Канолата и рапичното масло са един и същ продукт
Името “canola” в действителност означава Canadian Oil, Low Acid – Канадско масло, ниско киселинно. То се различава от обикновеното рапично масло само по намаленото съдържание на ерукова киселина (до 2%), която не само влияе негативно на вкуса, но и е вредна за сърцето.
4. Броят на калориите, показан на опаковките на ядките, може да бъде неточен
Проблемът е, че системата, по която се оценяват калориите, отдавна е остаряла. Например, тя не оценява как абсорбцията на даден продукт варира в зависимост от храната или от индивида, който я консумира. Наскоро учени откриха, че целите бадеми имат около 20% по-малко калории, отколкото първоначално се смяташе. Същото важи и за шам фъстъците, които са с 5% по-малко калории.
3. Някои плодове са застрашени от изчезване
За съжаление, поради глобалното затопляне и други негативни фактори, някои плодове са застрашени от изчезване. Тук се включват:
- Определени видове ябълки, които се нуждаят от студени зимни месеци.
- Авокадото, поради факта, че тяхната култивация е нискодоходна. За да се отгледа 1 паунд (0,454 кг) от този плод, са необходими 130 галона вода (492,10 литра вода).
- Бананите в някои от световните страни производители, които са засегнати от бързо разпространяващата се гъбична епидемия, която убива растенията светкавично.
- Мед. Забелязва се тенденцията броят на колониите от пчели по света значително да е намалял. Причините са определен вид акари (внесени от Азия преди 30 години), някои видове пестициди, които могат да влияят негативно върху пчелите и унищожаване на източниците на храна на пчелите.
- Шоколад. Качеството на какаовите зърна значително се е влошил през последните десетилетия. По този начин обработваемите култури са намалели значително. Няма как да не споменем и нечовешките условия, на които са подложени берачите на какао – включително жени, малки деца, които живеят с няколко цента на ден.
Това е част от изнесена и известна статистика. Не означава, че тези продукти ще изчезнат мигновено, а че се изискват внимателни и прецизни грижи за тяхното отглеждане. ГМО културите, които бяха споменати по-нагоре, се явяват спасително въже в много от случаите.
По казуса с пчелите са взети сериозни мерки и се разработват различни технологични варианти за решение на проблема.
2. Дъвчащите желирани бонбони съдържат същия восък, който се използва при колите
Освен желатин, оцветители и други съставки, желираните бонбони съдържат и восъка “Карнауба” (carnauba wax), който се получава от листата на палмите. Същият восък е съставка на автомобилните восъци, мебелните восъци и широко се използва в козметичната индустрия.
1. Пилетата “бройлери” са станали много по-големи през годините
През последните 60 години, пилетата са станали много по-големи, особено в областта на гърдите и краката. Фермерите казват, че това се дължи на подобреното и модерно в наши дни отглеждане, по-добрите условия на живот и регулярния надзор от ветеринари.
Бонус: Най-скъпата пица в света
Съставките на тази пица са: трюфели, хайвер черен сибирски осетра, синьо сирене “Stilton” и тънки листа от 24K злато. Трудно е да се каже дали вкусът си заслужава парите. Ако все пак искате са похарчите $2,700, може да опитате тази пица в Нюйоркския ресторант “Industry Kitchen“.
Източник: Bright Side
Източник главна снимка: lovefood.co
No comments yet, be the first to leave one!