- Отнема общо
- 40 mins
- Време на готвене
- 30 mins
- Трудност
- Лесно
- Порции
- 2 people
- Вид
- Основно
- Рецепта от
- От
- July 9, 2016
- 100 гр
- Ориз (късозърнест)
- 8 броя
- Гъби Печурки
- 600 ml
- Пилешки бульон
- 2 с. л.
- Зехтин
- 1 резан
- Лимоново масло
- 1 щипка
- Сол
Гъбено ризото с лимоново масло звучи сложно, но приготвянето му е лесно. За да го направим качествено, трябва да знаем следните особености:
Избор на ориз – Най-характерното нещо за едно ризото е неговата кремовидност. За да се създаде тя, оризът трябва да отделя нишесте при приготвянето си. Най-много нишесте се съдържа в късозърнестия ориз. Най-подходящите сорта за приготвянето на ризото са – Арборио, Балдо, Карнароли, Маратели, Падано и Рома. [1]
Бульон – Поливането с горещ бульон е важен елемент за хубавото ризото. Бульонът може да е всякакъв – рибен, зеленчуков, месен. Това, което задължително трябва да се спомене, е, че не трябва да пренебрегваме направата на хубав и плътен бульон. Все пак неговата роля не се изчерпва само да направи ястието кремообразно, бульонът също така придава вкус и аромат на гозбата.
Бъркане – Бъркането е третият задължителен елемент за приготвянето на качествено ризото. Постоянното бъркане на ориза спомага на нишестето да излезе от него. Ястието става пухкаво и кремообразно.
Съвет: Хубаво е преди да започнем със рецептата да изчистим и нарежем печурките, защото трябва да отделим много време за бъркане на ориза.
След като се запознахме с най-важните неща за приготвянето, време е да преминем към рецептата:
- Запържете ориза в зехтина. Запържването на ориза се прави, за да може впоследствие зрънцата да се отделят едни от други. Слагаме една щипка сол, само ако бульонът, с който ще поливаме ястието, не съдържа достатъчно. Ако е солен, пропускаме тази стъпка, защото няма нужда от допълнително подправяне. Запържваме ориза на средно силен котлон за 1 минута, като разбъркваме постоянно и следим да не загори.
- След като измине 1 минута от запържването на ориза, е време да слагаме от бульона. Гребваме един черпак от течността и я слагаме при ориза, като разбъркваме интензивно. След като забележим, че бульонът е почти изврял, повтаряме действието. Важно е да споменем, че в първите 3-4 минути от слагането на първия черпак, котлонът трябва да е средно силен. След това го намаляваме на слаб.
- След като изминат 15 минути от слагането на ризотото, добавяме към него нарязани на едро гъби печурки. В повечето рецепти за ризото със зеленчуци ще срещнете, че те се задушават още в самото начало, когато се слага оризът. В тази рецепта сме избрали да сложим гъбите по средата на готварския процес, защото продължителната им обработка разваля тяхната текстура и визия.
- Продължаваме да бъркаме и доливаме - и отново. Важно е на всеки няколко минути след слагането на гъбите, да пробваме ориза. Тъй като различните сортове, както и оризът от различни производители, поема нееднакво количество бульон и се готви по различно време. Във всички рецепти ще срещнем, че ризотото е готово, когато е меко отвън и леко твърдо отвътре - всеки италианец би го потвърдил. Бабите ни обаче биха казали, че този ориз е суров. Ние препоръчваме да свалим ризотото от котлона, когато пробваме и преценим, че е готово. Така както на нас ни харесва, а не така както някой ни е казал, че трябва да бъде. Все пак вкусът е строго индивидуален. Не трябва да се притесняваме, ако ни е останал бульон или сме превишили или намалили времето за приготвяне.
- След като преценим, че оризът е готов, го сваляме от котлона и оставяме 5 минути да „почине“, така ризотото ще стане по-плътно на аромати. Поднасяме ястието, докато е топло и отгоре слагаме ароматното лимоново масло, което ще добави допълнителна кремообразност, свежест и лек приятен дъх.
No comments yet, be the first to leave one!