Пилешка пържола със салата от краставица и мента

Отнема общо
15 mins
Време на готвене
14 mins
Трудност
Лесно
Порции
1 people
Вид
Основно
Рецепта от
От
15 ml
Зехтин
2 щипки
Сол
1 брой
Лимон
1 стрък
Пресен лук
0 брой
Мента
1 брой
Краставица
1 брой
Пилешко бутче
1 щипка
Черен пипер
Пилешка пържола със салата от краставица и мента

Пилешка пържола със салата – страхотен избор за хора, които са на диета. Пилешкото се намира лесно, евтино e, готви се бързо и има малко калории и ниско съдържание на мазнини. Проблемът при готвенето на пилешко е, че при него трябва да се намери „идеалната среда“. Пилешкото е единственото месо, което няма степени на изпичане, тоест не трябва да бъде оставяно да бъде сурово, а в същото време е възможно да не разберете, че е готово и тогава става сухо.

Но как да разберем кога месото е готово?

Има няколко начина за познаване на идеално сготвеното пилешко:

  • Използване на кухненски термометър. 75 градуса по Целзий– това е вътрешната температура на перфектно сготвено пилешко месо. Важното при използването на термометър е сондата му да бъде в средата на месото. Когато печете цяло пиле или бутче с кост, сондата трябва да е близо до костта.

  • Пробождане на месото. С помощта на нещо остро, шишче например, прободете месото до средата, извадете шишчето и натиснете месото. Ако от него излезе прозрачна течност, пилето е готово, ако течността има червен оттенък, на месото му трябва още печене.

Тези два варианта обаче не са препоръчителни, защото разрушават целостта на месото и има опасност то да изсъхне.

Най-деликатен и в повечето случаи най-удачен е последният начин:

  • Чрез соковете на месото. Всяко месо след термична обработка се оставя „да почине“, тоест оставя се няколко минути след печене, без да се нарушава целостта му. Това се прави, за да могат соковете да се разпределят равномерно по месото. Това е и най-лесният начин за определяне дали пилешкото е готово. След като го извадите от фурната, тигана или скарата, сложете месото в чиния. След 5-6 минути вижте какви сокове има в чинията, ако те имат червеникав отенък- месото все още не е готово. Ще разберете, че е готово, ако сокът е прозрачен.

    Съвет: Обърнете внимание, че овкусяването на месото се извършва след термичната обработка. Ако поръсите пържолата със сол преди печенето, това ще изкара соковете от нея и ще я направи суха, ако подправите с черен пипер преди или докато още е в тигана, ще прегорите пипера и месото ще има неприятен изгорял вкус.

След като вече знаем как да определим дали месото е готово, можем да преминем към същинската рецепта:

  1. Махнете кожата и костите от месото В нашия случай, ние използваме цяло бутче, което сме транжирали и обезкостили сами. Ако сте купили готова пържола, изпуснете тази стъпка.
  2. В тиган сложете парче хартия за печене и поставете отгоре пилешката пържола. Използването на хартия за печене при готвене с тиган може и да Ви се стори странно, но ако нямате грил тиган, това помага както за това, пържолата да не залепне, така и за удължаване живота на тигана. Пържолата трябва да се пече около 14 минути. Първо сложете пържолата на силен тиган и я обърнете веднъж, за по около 1-2 минути от страна. След това намалете котлона. Печете още около 12 минути (по 6 минути от страна). Не се притеснявайте, ако хартията покафенее по краищата.

    64
  3. Нарежете краставицата на лентички, лука на ситно и накъсайте ментата. Объркайте добре и подправете със сол, зехтин и изстискан лимон.

    65
  4. Извадете пържолата и я подправете със сол и черен пипер. Важно е да подправите пържолата накрая. След като извадите пържолата я оставете да „почине“ около 5 минути.

No comments yet, be the first to leave one!

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*