- Отнема общо
- 360 mins
- Време на готвене
- 345 mins
- Трудност
- Средно
- Порции
- 15 people
- Вид
- Основно
- Рецепта от
- От
- July 12, 2016
- 1 кг
- Свински бут
- 400 ml
- Тъмна бира
- 200 ml
- Вода
- 100 гр
- Сладко от ягоди
- 100 гр
- Едра горчица
- 3 щипки
- Сол
- 15 броя
- Питки за хамбургер
- 200 гр
- Майонеза
- 5 броя
- Домат
- 1 глава
- Салата Айсберг
- 1 с. л.
- Зехтин
Хамбургерът е синоним на бърза, нискокачествена и нездравословна храна. А какво ще кажете за хамбургер с ягодово-горчичен свински бут? Не звучи толкова нискокачествено, нали?
Хамбургерът дължи лошата си слава най – вече на веригите за бързо хранене. Вие решавате дали да ги посещавате и да консумирате продуктите им. Ние обаче Ви съветваме в никакъв случай да не се отказвате от хамбургерите. Ако ги приготвяме у дома, може да следим за качеството и най-вече да намалим до минимум нездравословните елементи, като това със сигурност няма да навреди на вкуса им.
В най-общ смисъл един хамбургер е комбинация от хляб, някакъв вид месо, сос и зеленчуци. Разбира се, не трябва строго да се ограничаваме само с гореизброените съставки – съществуват хамбургери без месо, с различни хлебчета, без сосове, без зеленчуци. Хамбургерът е едно от най- универсалните и лесни за експериментиране ястия.
В следващата рецепта сме се опитали да постигнем именно това. Ще разбием няколко погрешни схващания, свързани с продукта ни:
1. Хамбургерите трябва задължително да са направени от телешко месо. Ако използвате едно и също месо, за да направите хамбургери, колкото и различни съставки да слагате в каймата, вкусът им ще бъде в сходна гама.
2. Хамбургерите трябва да са мазни, за да са вкусни. Този мит идва от части заради предходното твърдение. Тъй като класическият хамбургер се прави от говеждо или телешко месо (от сухите части), за да стане сочен в него се добавя сланина, за да омазни и овкуси месото.
За да стане бургерът Ви още по-специален, направете го с домашно приготвена майонеза.
- Обработка на месото. Подсушаваме свинското месо, осоляваме го добре и го намазваме с мазнината. Подсушаването и намазването на месото се прави, тъй като след това то трябва да се запечати на силна температура. Ако не отстраним влагата по него, то ще започне да се задушава и има шанс да не хване хубава златиста коричка. Мазнината пък е проводник на топлина, което гарантира, че месото ще се изпече еднакво добре навсякъде, а също така че няма да залепне.
- Запечатване на месото. Запечатването е определение, което гласи, че месото се слага на много силна температура, докато хване златиста коричка. Това се прави, за да могат соковете на месото да останат в него. В тази рецепта ние използваме най-лесния начин за запечатване. Пускаме фурната на максимум. Изчакваме да загрее и оставяме там за 10- 15 минути. Нашата фурна беше загрята на 250 градуса и оставихме месото за 15 минути.
- Задушаване на месото. След като минат 15 минути, изваждаме месото от фурната и добавяме в него водата и тъмната бира. Използваме тъмна бира, защото тя има карамелен послевкус, който придава и на месото. Завиваме тавата с алуминиево фолио и намаляваме фурната на 160 градуса C. Оставяме месото да се пече 5 часа. Знаем, че Ви се вижда много, но повярвайте всеки един час във фурната, ще Ви се отблагодари. През това време може да приготвим домашни питки за хамбургерите.
- Глазиране на месото. След като минат 5 часа, изваждаме месото от фурната. Мажем го с предварително разбърканото ягодово сладко и горчицата. След това усилваме фурната на 200 градуса C и връщаме месото в нея за около 15 минути.
- Сглобяване на хамбургера. Изваждаме месото от фурната и го оставяме да почине ( не нарушаваме целостта му). За такова парче месо са необходими около 12 минути. След това нарязваме месото на ситно и го добавяме в останалия по тавата сос. Режем питките през средата, слагаме първо малко месо с част от соса, след това подреждаме хамбургера, както намерим за добре. Препоръчително е да забодем хамбургера с дървен шиш или клечка за зъби през средата, за да не се разпадне при ядене.
No comments yet, be the first to leave one!