Хляб по рецепта отпреди 50 години

Отнема общо
278 mins
Време на готвене
20 mins
Трудност
Трудно
Порции
4 people
Вид
Хляб
Рецепта от
От
500 гр
Брашно (тип 500)
225 ml
Вода
7 гр
Жива мая
2 гр
Сол
2 гр
Захар
Хляб по рецепта отпреди 50 години

Случвало ли Ви се е някога да чуете фразата „това не е като едно време“? Искахме да разберем какъв е бил хлябът „едно време“, ето защо намерихме рецепта за хляб отпреди 50 години, вижте какво се получи!

Тук е важното да споменем, че не сме взели рецептата за хляба от някаква тетрадка, а от наръчник за производство на хляб, тоест това е хлябът, който хората са консумирали масово.

Характерното за него е, че втасва общо три пъти, с изключително малко мая. Колкото повече естествено втасва хлябът, толкова по-хубави са неговите качества.

Готвар, рецепта - Хляб по рецепта отпреди 50 години, продукти

Препоръчана рецепта:

Печени селски ребра

  1. Приготвяне на маяно тесто. Целта на маяното тесто е да играе ролята на набухвател. То се приготвя предварително и после се добавя, като част от цялото тесто за хляба. Първо трябва да разтворим маята и захарта в 75 мл. вода. Температурата на водата трябва да е около 35 градуса. Ако нямате термометър, можете да проверите температурата, като пипнете водата. Ако Ви се струва съвсем леко студена, значи температурата е правилна.
  2. Замесване на маяното тесто. В купа слагаме 150 гр. брашно и прибавяме солта. Правим кладенче в средата на брашното и в него изсипваме разтворената мая. Не е нужно да чакаме маята да шупне, слагаме я веднага при брашното. Месим до меко и леко лепнещо тесто.
  3. Втасване на маяното тесто. Вече размесеното тесто покриваме с кърпа и го оставяме да втаса за около три часа. Хубаво е да не го оставяме на много топло. Температурата да не надвишава 32 градуса, т.е за маяното тесто е по-добре да не го слагаме във фурната, а да го оставим да почине на стайна температура.
  4. Замесване на цялото тесто. В останалото брашно също правим кладенче. В него изсипваме водата и пак там добавяме маяното тесто. Месим 1-2 минути, след като тестото е поело цялото брашно. Препоръчително е да се меси с две ръце.
  5. Втасване на цялото тесто. Оставяме тестото за около 60 минути на стайна температура. При това втасване можем да използваме фурната. Първо трябва да я пуснем на максимални градуси за 30 секунди. След това трябва да поставим във фурната завитото в кърпа тесто и да открехнем вратичката, за да си осигурим температура между 38 и 42 градуса. Желателно е да напръскаме кърпата с малко вода.
  6. Премесване на тестото. След като и това втасване мине, изваждаме тестото и го премесваме на леко набрашнена повърхност. Това премесване има за цел да разпредели равномерно както въздуха, така и глутена в тестото.
  7. Последно втасване на тестото. Оформяме хляба както намерим за добре. Слагаме го в намазнена тава, завиваме го с кърпа и го оставяме отново да втаса за около 25 минути.
  8. Печене. Загряваме фурната на 250 градуса. Хубаво е при печенето да се осигури влажна среда - най-лесният начин е, малко преди да сложим хляба, да отворим фурната и да хвърлим на дъното й 5-6 кубчета лед. Печем хляба за около 20 минути. Внимавайте, когато отваряте фурната да вадите хляба. Парата от ледчетата може да Ви изгори. Открехнете вратата на фурната и след като е излязла парата, извадете хляба.
  9. Задушаване. След като го извадим, го напръскваме с малко вода и го завиваме с кърпа да се задуши за около 20 минути. След това махаме кърпата и го оставяме да изстине. Препоръчваме Ви да го комбинирате с добре узрял домат и домашно сиренце.

4 comments

  1. Donka vitkova said on July 24, 2016 Reply

    hubavi rethepti.

    1. Gotvar.bg said on July 24, 2016 Reply

      Благодарим Ви! 🙂

  2. ТАНЯ said on July 25, 2016 Reply

    ОЧАКВАМ С НЕТЪРПЕНИЕ МНОГО И САМО ХУБАВИ НЕЩА. БЛАГОДАРЯ

    1. Gotvar.bg said on July 25, 2016 Reply

      Много благодаря. 🙂

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*