- Отнема общо
- 278 mins
- Време на готвене
- 20 mins
- Трудност
- Трудно
- Порции
- 4 people
- Вид
- Хляб
- Рецепта от
- От
- July 23, 2016
- 500 гр
- Брашно (тип 500)
- 225 ml
- Вода
- 7 гр
- Жива мая
- 2 гр
- Сол
- 2 гр
- Захар
Случвало ли Ви се е някога да чуете фразата „това не е като едно време“? Искахме да разберем какъв е бил хлябът „едно време“, ето защо намерихме рецепта за хляб отпреди 50 години, вижте какво се получи!
Тук е важното да споменем, че не сме взели рецептата за хляба от някаква тетрадка, а от наръчник за производство на хляб, тоест това е хлябът, който хората са консумирали масово.
Характерното за него е, че втасва общо три пъти, с изключително малко мая. Колкото повече естествено втасва хлябът, толкова по-хубави са неговите качества.
Препоръчана рецепта:
- Приготвяне на маяно тесто. Целта на маяното тесто е да играе ролята на набухвател. То се приготвя предварително и после се добавя, като част от цялото тесто за хляба. Първо трябва да разтворим маята и захарта в 75 мл. вода. Температурата на водата трябва да е около 35 градуса. Ако нямате термометър, можете да проверите температурата, като пипнете водата. Ако Ви се струва съвсем леко студена, значи температурата е правилна.
- Замесване на маяното тесто. В купа слагаме 150 гр. брашно и прибавяме солта. Правим кладенче в средата на брашното и в него изсипваме разтворената мая. Не е нужно да чакаме маята да шупне, слагаме я веднага при брашното. Месим до меко и леко лепнещо тесто.
- Втасване на маяното тесто. Вече размесеното тесто покриваме с кърпа и го оставяме да втаса за около три часа. Хубаво е да не го оставяме на много топло. Температурата да не надвишава 32 градуса, т.е за маяното тесто е по-добре да не го слагаме във фурната, а да го оставим да почине на стайна температура.
- Замесване на цялото тесто. В останалото брашно също правим кладенче. В него изсипваме водата и пак там добавяме маяното тесто. Месим 1-2 минути, след като тестото е поело цялото брашно. Препоръчително е да се меси с две ръце.
- Втасване на цялото тесто. Оставяме тестото за около 60 минути на стайна температура. При това втасване можем да използваме фурната. Първо трябва да я пуснем на максимални градуси за 30 секунди. След това трябва да поставим във фурната завитото в кърпа тесто и да открехнем вратичката, за да си осигурим температура между 38 и 42 градуса. Желателно е да напръскаме кърпата с малко вода.
- Премесване на тестото. След като и това втасване мине, изваждаме тестото и го премесваме на леко набрашнена повърхност. Това премесване има за цел да разпредели равномерно както въздуха, така и глутена в тестото.
- Последно втасване на тестото. Оформяме хляба както намерим за добре. Слагаме го в намазнена тава, завиваме го с кърпа и го оставяме отново да втаса за около 25 минути.
- Печене. Загряваме фурната на 250 градуса. Хубаво е при печенето да се осигури влажна среда - най-лесният начин е, малко преди да сложим хляба, да отворим фурната и да хвърлим на дъното й 5-6 кубчета лед. Печем хляба за около 20 минути. Внимавайте, когато отваряте фурната да вадите хляба. Парата от ледчетата може да Ви изгори. Открехнете вратата на фурната и след като е излязла парата, извадете хляба.
- Задушаване. След като го извадим, го напръскваме с малко вода и го завиваме с кърпа да се задуши за около 20 минути. След това махаме кърпата и го оставяме да изстине. Препоръчваме Ви да го комбинирате с добре узрял домат и домашно сиренце.
hubavi rethepti.
Благодарим Ви! 🙂
ОЧАКВАМ С НЕТЪРПЕНИЕ МНОГО И САМО ХУБАВИ НЕЩА. БЛАГОДАРЯ
Много благодаря. 🙂