- Отнема общо
- 30 mins
- Време на готвене
- 30 mins
- Трудност
- Лесно
- Порции
- 4 people
- Вид
- Десерт
- Рецепта от
- От
- December 11, 2016
- 1 пръчка
- Канела
- 4 броя
- Карамфил
- 1 щипка
- Черен пипер
- 100 гр
- Захар
- 150 гр
- Масло
- 500 гр
- Цедено кисело мляко
- 250 ml
- Червено вино
- 1 пакет
- Точени кори за баница
- 1 брой
- Мандарина
Като чуете милфьой с цедено кисело мляко и винен сос, може да Ви прозвучи много снобско и изтънчено. Но всъщност този десерт се прави с обикновени и евтини продукти.
Защо пък милфьой с цедено кисело мляко и винен сос?
Идеята ни при създаването на този десерт е да се докаже, че дори класически френски десерт може изцяло да се приспособи към особеностите на българския продуктов пазар. А именно, като се приготви с лесно достъпни продукти, които иначе използваме всеки ден, при приготвянето на по-традиционни за нашата кухня ястия.
Както вече споменахме, десертът е от класическата френска кухня. “Mille feuille” в превод означава хиляда листа, защото в него се използват платки бутер тесто, подредени една върху друга. В класическия десерт има също така пресни плодове и сладкарски крем.
През годините милфьой е станало нарицателно за техника за височинно подреждане на чинията с много елементи, т.е. самото подреждане на ястието се нарича mille feuile. За да постигнем нашата височинност и хрупкавост на платките, ние ще използваме типично български продукт – кори за баница.
Ако ви останат няколко излишни кори за баница, след приготвянето на милфьой, оползотворете ги за нов десерт:
- Нарязване на корите. Вземаме корите и ги режем на равни правоъгълници. Най-лесно това става с нож за пица. Ако нямате такъв нож, става и с обикновен, но внимавайте да не разкъсате корите.
- Печене на корите. Разтопяваме масло. Взимаме един нарязан лист от корите и го мажем обилно с маслото. След това върху него добавяме друг, който също мажем. Слагаме по 4 кори за всяка платка. Процедурата е като при наложена баница, само че не слагаме плънка, а само масло и корите са нарязани. Печем с хартия за печене в предварително загрята на 200 градуса фурна за около 3-4 минути или докато платките не придобият златист загар. На този етап е хубаво да наблюдавате печенето, защото много бързо може да изгорят.
- Направа на винения сос. В касерола или малка тенджерка изсипваме захарта с 20 гр. масло. Оставяме на средно силен котлон, докато се образува светъл карамел. Най-важното, когато правим карамел, е да не бъркаме захарта. Маслото няма да ѝ позволи да залепне, а ако я разбъркаме предварително има вероятност да не стане карамелът. След като той е готов, при него изсипваме канелата и карамфила. Добавяме сока и кората на мандарината. Накрая към карамела прибавяме и червеното вино. Варим на средно силен котлон около 20 минути или докато изври една трета от сместа. Сосът е готов, когато потопим лъжица в него и минем по повърхността ѝ с пръст. Ако остане ясна следа, той е готов.
- Подредба на чинията. В основата на чинията слагаме малко кисело мляко, а върху него първата платка от печените кори, така конструкцията ще стои стабилна. Редуваме ред печена кора, ред цедено мляко. Накрая заливаме с винения сос.
No comments yet, be the first to leave one!