Милфьой с цедено кисело мляко и винен сос

Отнема общо
30 mins
Време на готвене
30 mins
Трудност
Лесно
Порции
4 people
Вид
Десерт
Рецепта от
От
1 пръчка
Канела
4 броя
Карамфил
1 щипка
Черен пипер
100 гр
Захар
150 гр
Масло
500 гр
Цедено кисело мляко
250 ml
Червено вино
1 пакет
Точени кори за баница
1 брой
Мандарина
Милфьой с цедено кисело мляко и винен сос

Като чуете милфьой с цедено кисело мляко и винен сос, може да Ви прозвучи много снобско и изтънчено. Но всъщност този десерт се прави с обикновени и евтини продукти.

Защо пък милфьой с цедено кисело мляко и винен сос?

Идеята ни при създаването на този десерт е да се докаже, че дори класически  френски десерт може изцяло да се приспособи към особеностите на българския продуктов пазар. А именно, като се приготви с лесно достъпни продукти, които иначе използваме всеки ден, при приготвянето на по-традиционни за нашата кухня ястия.
Както вече споменахме, десертът е от класическата френска кухня. “Mille feuille” в превод означава хиляда листа, защото в него се използват платки бутер тесто, подредени една върху друга. В класическия десерт има също така пресни плодове и сладкарски крем.
През годините милфьой е станало нарицателно за техника за височинно подреждане на чинията с много елементи, т.е. самото подреждане на ястието се нарича mille feuile. За да постигнем нашата височинност и хрупкавост на платките, ние ще използваме типично български продукт – кори за баница.

Ако ви останат няколко излишни кори за баница, след приготвянето на милфьой, оползотворете ги за нов десерт:

Пълнени кошнички с крем

  1. Нарязване на корите. Вземаме корите и ги режем на равни правоъгълници. Най-лесно това става с нож за пица. Ако нямате такъв нож, става и с обикновен, но внимавайте да не разкъсате корите.
  2. Печене на корите. Разтопяваме масло. Взимаме един нарязан лист от корите и го мажем обилно с маслото. След това върху него добавяме друг, който също мажем. Слагаме по 4 кори за всяка платка. Процедурата е като при наложена баница, само че не слагаме плънка, а само масло и корите са нарязани. Печем с хартия за печене в предварително загрята на 200 градуса фурна за около 3-4 минути или докато платките не придобият златист загар. На този етап е хубаво да наблюдавате печенето, защото много бързо може да изгорят.
  3. Направа на винения сос. В касерола или малка тенджерка изсипваме захарта с 20 гр. масло. Оставяме на средно силен котлон, докато се образува светъл карамел. Най-важното, когато правим карамел, е да не бъркаме захарта. Маслото няма да ѝ позволи да залепне, а ако я разбъркаме предварително има вероятност да не стане карамелът. След като той е готов, при него изсипваме канелата и карамфила. Добавяме сока и кората на мандарината. Накрая към карамела прибавяме и червеното вино. Варим на средно силен котлон около 20 минути или докато изври една трета от сместа. Сосът е готов, когато потопим лъжица в него и минем по повърхността ѝ с пръст. Ако остане ясна следа, той е готов.
  4. Подредба на чинията. В основата на чинията слагаме малко кисело мляко, а върху него първата платка от печените кори, така конструкцията ще стои стабилна. Редуваме ред печена кора, ред цедено мляко. Накрая заливаме с винения сос.

No comments yet, be the first to leave one!

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*