- Отнема общо
- 80 mins
- Време на готвене
- 20 mins
- Трудност
- Средно
- Порции
- 8 people
- Вид
- Основно
- Рецепта от
- От
- April 27, 2017
- 4 с. л.
- Доматено пюре
- 2 щипки
- Червен пипер
- 5 щипки
- Черен пипер
- 5 щипки
- Сол
- 2 броя
- Яйца
- 4 с. л.
- Брашно
- 500 ml
- Прясно мляко
- 1 брой
- Тиквичка
- 1 брой
- Морков
- 1 глава
- Кромид лук
- 2 кг
- Картофи
- 700 гр
- Кайма (смес)
- 1 литър
- Вода
- 50 гр
- Масло
Въпреки че далеч не е българско традиционно ястие, мусаката се е превърнала в едно от любимите за всяка българска трапеза. Мусака може да откриете в почти всички балкански страни, както и в страните от Близкия Изток. В различните държави рецептите за направа на мусака са съвсем различни. В България най-разпространеният вариант е този с картофи, мляно месо и лук, със заливка от мляко и яйца. В по-разпространения вариант заливката се прави с кисело мляко, ние обаче решихме да Ви покажем рецепта за мусака със заливка от прясно мляко, която смятаме, че е далеч по-вкусна от тази с кисело мляко.
Забележка:
В тази рецепта ще се нуждаете от голям тиган или тенджерка. Има две техники за правене на мусака и ние сме избрали да Ви покажем по-бързата. При нея всички зеленчуци се готвят директно на котлона, като само накрая се запичат леко. При алтернативната техника, зеленчуците врат с допълнително добавена вода, по време на печенето във фурната. И при двете техники вкусът на крайния резултат е прекрасен.
Може да изпробвате и вегетарианския братовчед на мусаката със заливка от прясно мляко:
- Запържване. Нарязваме всички зеленчуци на кубчета с големина около 1 см. В голям тиган или тенджера наливаме олиото. Запържваме лука и моркова на средно силен котлон за около 3-4 минути. Към тях добавяме накъсана кайма, посоляваме с щипка сол и черен пипер. Запържваме всичко за още толкова време.
- Задушаване. Към запържените продукти, добавяме доматеното пюре, леко разбито с вода. Посоляваме със сол, черен и червен пипер. Оставяме на котлона около 2-3 минути или докато течността се изпари.
- Готвене на мусаката. В тигана добавяме картофите и тиквичката. Заливаме с вода, колкото да покрие всичките зеленчуци. Варим всичко на средно силен котлон, докато водата изври почти напълно.
- Запичане. В предварително загрята до 180 градуса фурна запичаме зеленчуците и каймата за около 5 минути. Вадим, когато водата е напълно извряла.
- Приготвяне на заливката. Запържваме маслото и брашното на средно силен котлон. Разбираме, че брашното се е запържило добре, когато придобие леко кафеникав цвят. В този момент добавяме и прясното мляко в тигана. Важно е това да става при непрекъснато енергично бъркане. По този начин при смесването на брашното и млякото, по време на термична обработка, няма да се получат бучки в сместа. След като сместа се сгъсти (за около 1 минута след завиране на млякото) изключваме котлона. Във все още топлия тиган добавяме и яйцата. Отново бъркаме енергично. Овкусяваме с щипка сол и черен пипер.
- Приготвяне на мусаката. Запечените зеленчуци и кайма се заливат със заливката.
- Печене. Мусаката се пече в предварително загрята до 180 градуса фурна. Печенето продължава между 15 и 20 минути. Разбираме, че е готово по лекия загар на заливката и по неустоимия аромат, който се носи от фурната.
No comments yet, be the first to leave one!