- Отнема общо
- 70 mins
- Време на готвене
- 30 mins
- Трудност
- Средно
- Порции
- 4 people
- Вид
- Основно
- Рецепта от
- От
- December 20, 2016
- 50 ml
- Олио
- 1 ч. л.
- Риган
- 1 ч. л.
- Девисил
- 1 ч. л.
- Черен пипер
- 3 ч. л.
- Червен пипер
- 2 ч. л.
- Сол
- 100 гр
- Сушени сини сливи
- 100 гр
- Стафиди
- 15 броя
- Зелеви листа
- 100 ml
- Зелев сок
- 200 ml
- Вода
- 100 гр
- Ориз
В световната кулинария в последните няколко години настъпи разцвет на фюжън храна. Това са малки по количество порции, всяка от която има строго индивидуален вкус и аромат. Другата специфика на тази храна е, че комбинира много успешно солени и сладки вкусове. Въпреки че са съвременни, голяма част от този тип ястия са модифицирани класически рецепти. Колкото и странно да звучи, рецептата за зелеви сарми със стафиди и сини сливи спокойно може да бъде определена като опит за фюжън храна. Малки, стегнати хапки, които буквално избухват в устата с различни солени и сладки нотки.
Зелеви сарми, лозови сарми…Колко сарми на една маса?
Както споменахме в рецептата за постни лозови сарми с праз, една от най-честите грешки при приготвяне на трапезата за Бъдни вечер е пълненето на лозовите и зелеви сарми с една и съща плънка, така крайният ефект на ястията е почти еднакъв. Защо решихме да избягаме малко от класическия вид плънка при тази рецепта?! Зелевите сарми имат естествена киселинност и осоленост. Ако ги напълним само с ориз – вкусът на ястието ще прилича повече на зеле с ориз. Защо тогава ще си правим труда да завиваме малки сармички и да загубим толкова много време?! Когато обаче добавим сладките стафиди и сини сливи, вкусът на ястието става доста по-балансиран. Сармите са едновременно солени и сладко-кисели. Не забравяйте, че колкото и проста и лесна да е една храна, тя трябва да има нещо специално в себе си, особено по време на празници.
Опитайте и рецептата ни за постни лозови сарми по ориенталски. Най-вече, за да се убедите, че сарми може да хапвате всеки ден и пак да не ви омръзнат. В тази рецепта ще намерите и полезни инструкции и нагледно показно за правилния начин за свиване на сарми. В случай, че сте ентусиазиран новобранец, пак ще се справите!
- Нарязване на продуктите. Ако сушените сливи имат костилка, непременно я махаме. Нарязваме ги горе-долу с големина на стафидите.
- Направа на плънката. В малък тиган или тенджерка загряваме олиото. Запържваме ориза за около 1-2 минути на средно силен котлон, докато той стане прозрачен. Ако не запържим ориза предварително, има по-голяма вероятност той да се развари. След като го запържим, при него добавяме всички подправки, както и сините сливи и стафидите. Разбъркваме добре и наливаме студената вода и намаляваме котлона. Варим на бавен огън, докато водата не изври напълно, като разбъркваме често.
- Завиване на сармите. От всеки зелев лист изрязваме правоъгълници. Колкото по-малки са те, толкова по-малка ще е и сармата. Не се притеснявайте! Когато направите първите 2-3 сарми, сами ще прецените каква големина да изрязвате от зелевите листа. Завиването на сармата става по следния начин: слагаме плънката в долната част на правоъгълника. Завиваме първо долното ръбче, след това страниците и накрая навиваме стегнат рол.
- Печене. За печенето е препоръчително да използваме дълбок глинен съд. На дъното му нареждаме листа от киселото зеле, така си гарантираме, че сармите няма да залепнат при печене. Наливаме и 100 мл. от зелевия сок. Важно е сокът, който използваме, да не е много солен или кисел. Ако той е такъв, по-добре да се използва вода. Печем на предварително загрята на 170 градуса фурна за около 30-35 минути.
No comments yet, be the first to leave one!