Диетични гърди в доматен сос

Отнема общо
26 mins
Време на готвене
24 mins
Трудност
Лесно
Порции
2 people
Вид
Основно
Рецепта от
От
1 стрък
Пресен лук
1 глава
Кромид лук
2 броя
Пресни домати
200 ml
Доматен сок
1 брой
Пилешко филе
2 скилидки
Чесън
1 щипка
Сол
1 щипка
Черен пипер
1 щипка
Лют червен пипер
1 брой
Босилек
Диетични гърди в доматен сос

Пилешките гърди и доматите са изключително добра комбинация за пълноценно хранене. Следващото предложение – диетични гърди в доматен сос, спокойно може да се нарече здравословна бомба.

Най-честата грешка, която допускаме, когато се храним здравословно, е да използваме едни и същи продукти и еднакви техники за приготвянето им. Здравословното хранене не трябва да бъде синоним на скучна и безвкусна храна. Ето няколко съвета за по-здравословно и по-вкусно хранене:

Използване на разнообразни продукти. То се препоръчва по две основни направления:

  1. Вкусово – много хора асоциират здравословната храна с невкусна храна, защото се ограничават до малко продукти, които използват. Например, ако започнем да се храним здравословно и консумираме ябълки няколко пъти в седмицата, колкото и да ги обичаме, след време те ще ни омръзнат. Когато започнем да мислим за здравословното хранене по този начин, първата ни асоциация ще е с нещо неприятно.

  2. Здравословно – най-елементарно казано храната е „горивото“ на нашия организъм. За да съществува правилно организмът ни, той се нуждае от определени хранителни вещества. Белтъчини, въглехидрати, протеини, минерали, витамини, фибри, желязо, калций и т.н. Когато консумираме едни и същи храни, пренасищаме тялото си с някои вещества и го лишаваме от други. Например: киноата съдържа високи нива на калций, магнезий, фосфор и редица други полезни вещества, но честото ядене на киноа, ще ни лиши от витамин K1 например, който се намира в морковите. Витамин К1 е изключително важен за правилното функциониране на черния дроб.
    Не трябва да се опитваме постоянно да ядем суперхрани (каквато несъмнено е киноата). Правилната страна е да редуваме възможно най-голям набор от продукти. Когато се стремим да ядем максимално широк набор от продукти, доставяме на организма си нужните вещества, за да „работи“ правилно. Така си гарантираме, че ще бъдем здрави и ще се чувстваме добре.
    (1,2,3)

    Използване на различни техники за обработка на храна.

    Използването на разнообразни продукти е безсмислено, ако начините на приготвянето на храната са еднакви. Здравословното хранене не означава лишаване от вкусна домашна храна, за сметка на консумиране на салати по цял ден. Здравословно хранене не означава да лишаваме организма си от любимата му храна. Можем да ядем всичко, ако леко го модифицираме, така че да стане здравословно. Например, ако любимото ни ястие е пържени картофи, можем да изпечем картофите във фурна. Ще ги нарежем така, както изглеждат пържените. След време ще се убедим, че пържените и печените картофи вкусово нямат голяма разлика.

Ако например лишим една супа от вредната част в нея – запръжката, тя мигновено се превръща в здравословна бомба, а вкусовите ѝ качества ще бъдат дори по-добри от тези на супа със запръжка.

Следващата рецепта е пример за любима домашна храна, която е модифицирана, така че да бъде здравословна.

Забележка: Доматеният сок, който използваме е домашен и доматите предварително са подсладени с щипка кафява захар. Ако Вие използвате купен доматен сок, сложете щипка кафява захар, след като налеете целия сок в тигана.

снимка1-1

И нещо диетично за десерт:

Ядково барче без захар

  1. Нарязваме половината от главата стар лук и чесъна на едро и ги заливаме с част от доматения сок, колкото да покрие лука. Задушаваме ги на бавен огън, докато омекнат за около 5 минути. Забелязахте ли, точно тук сме променили рецептата, за да бъде здравословна! В оригиналната рецепта задушаването на лука и чесъна става посредством пържене в олио. Ние решихме да се лишим от мазнината, а за да не загорят и залепнат зеленчуците, добавяме малко доматен сок, не е толкова трудно, нали?

    88
  2. След като лукът поомекне, слагаме сухите подправки и филето в тигана. Запечатваме филето от двете страни, докато на хване лек загар - по около минута и половина – две минути от всяка страна на средно силен котлон. Внимаваме да не изгорим подправките. След това наливаме останалата част от доматения сок. Когато той заври, слагаме нарязани на ситно домати.

  3. Варим сместа около 12-15 минути, като периодично обръщаме филетата. Накрая поръсваме с пресен лук.

No comments yet, be the first to leave one!

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*