- Отнема общо
- 200 mins
- Време на готвене
- 20 mins
- Трудност
- Средно
- Порции
- 5 people
- Вид
- Предястие
- Рецепта от
- От
- February 2, 2017
- 500 гр
- Пилешки дробчета
- 1 глава
- Кромид лук
- 1 брой
- Морков
- 200 ml
- Прясно мляко
- 50 ml
- Ром
- 3 щипки
- Сол
- 150 гр
- Масло
Рецептата ни за поширан пастет от пилешки дробчета е пример от първа ръка за това как едно ястие може да извърви пътя от второстепенно и “недобро” към впечатляващия герой на вечерта.
Пастет от пилешки дробчета – за пред гости или надълбоко в хладилника?
Репутацията на пастета като “лоша храна” несъмнено се дължи на предлаганите в търговската мрежа пастети. Те освен със съмнителен произход и вложени продукти, се характеризират и с лош вкус. Истината обаче е, че пастетите в много национални кухни са еталон на изисканото хранене.
Примерите са десетки – “foie gras”, патешки пастет, различни студени терини. Днес сме решили да Ви покажем как да направите изискан пастет от обикновени пилешки дробчета. Всички продукти в рецептата за поширан пастет от пилешки дробчета са достъпни и евтини, за да докажем, че хубавата храна не е задължително скъпа.
Забележка:
В повечето рецепти за пастет от пилешки дробчета ще прочетете как най-бързо и лесно е да запържите дробчетата и после да ги пасирате. В тази рецепта обаче ние решаваме да пошираме (сготвим в топла вода) пастета, за да стане мек и ефирен, по подобие на по-скъпите си братовчеди като патешкия пастет, например.
Пастетите винаги са добра идея за оползотворяване на останали продукти. Най-вече на всякакви дреболии и дробчета. Ако сте почитатели на суб-продуктите, може да разгледате рецептата ни за пържен дроб с чесън от тук.
- Задушаване на зеленчуците. Режем зеленчуците на ситно. Тъй като след това ще ги пасираме, може и да настържем зеленчуците. Задушаваме ги в половината масло, добавяме солта, черния пипер и захарта. Задушаваме зеленчуците, докато омекнат - на слаб огън за около 5- 6 минути. Малко преди да ги свалим от огъня, изсипваме при тях рома.
- Пасиране. Изчистваме дробчетата от ципите. Всички бели части трябва да бъдат премахнати внимателно, в противен случай след това много трудно ще изчистим пасатора или уреда, с който сме ги пасирали, тъй като власинките се омотават около ножчето. Поставяме задушените зеленчуци, прясното мляко и дробчетата на едно място и ги пасираме много добре.
- Поширане. Желателно е да прецедим получената смес през цедка. Така пастетът няма да има бучки. Наливаме прецедения пастет в бурканчета. Ако имате термометър оптималните градуси за поширане са 68 за около 90 минути. По-мързеливият начин е да сложим бурканчетата в тенджера с капак. Завираме водата и след това намаляваме котлона на най-слабата степен. Водата трябва да ври много слабо, в продължение на около 1 час. След това изключваме котлона и оставяме бурканчетата в топлата вода за още 1 час.
- Сервиране. Много добре се получава, ако разтопим останалата част от маслото я и изсипем върху готовия пастет. След това оставяме да се оглади. Препоръчваме Ви да го консумирате върху препечена филийка и някакъв вид туршия - като кисели краставички, например.
No comments yet, be the first to leave one!