Поширан пастет от пилешки дробчета

Отнема общо
200 mins
Време на готвене
20 mins
Трудност
Средно
Порции
5 people
Вид
Предястие
Рецепта от
От
500 гр
Пилешки дробчета
1 глава
Кромид лук
1 брой
Морков
200 ml
Прясно мляко
50 ml
Ром
3 щипки
Сол
150 гр
Масло
Поширан пастет от пилешки дробчета

Рецептата ни за поширан пастет от пилешки дробчета е пример от първа ръка за това как едно ястие може да извърви пътя от второстепенно и “недобро” към впечатляващия герой на вечерта.

Пастет от пилешки дробчета – за пред гости или надълбоко в хладилника?

Репутацията на пастета като “лоша храна” несъмнено се дължи на предлаганите в търговската мрежа пастети.  Те освен със съмнителен произход и вложени продукти, се характеризират и с лош вкус. Истината обаче е, че пастетите в много национални кухни са еталон на изисканото хранене.

Примерите са десетки – “foie gras”, патешки пастет, различни студени терини. Днес сме решили да Ви покажем как да направите изискан пастет от обикновени пилешки дробчета. Всички продукти в рецептата за поширан пастет от пилешки дробчета са достъпни и евтини, за да докажем, че хубавата храна не е задължително скъпа.

Забележка:

В повечето рецепти за пастет от пилешки дробчета ще прочетете как  най-бързо и лесно е да запържите дробчетата и после да ги пасирате. В тази рецепта обаче ние решаваме да пошираме (сготвим в топла вода) пастета, за да стане мек и ефирен, по подобие на по-скъпите си братовчеди като патешкия пастет, например.

Пушен пастет с узо и авокадо

Пастетите винаги са добра идея за оползотворяване на останали продукти. Най-вече на всякакви дреболии и дробчета. Ако сте почитатели на суб-продуктите, може да разгледате рецептата ни за пържен дроб с чесън от тук.

  1. Задушаване на зеленчуците. Режем зеленчуците на ситно. Тъй като след това ще ги пасираме, може и да настържем зеленчуците. Задушаваме ги в половината масло, добавяме солта, черния пипер и захарта. Задушаваме зеленчуците, докато омекнат - на слаб огън за около 5- 6 минути. Малко преди да ги свалим от огъня, изсипваме при тях рома.
    1811
  2. Пасиране. Изчистваме дробчетата от ципите. Всички бели части трябва да бъдат премахнати внимателно, в противен случай след това много трудно ще изчистим пасатора или уреда, с който сме ги пасирали, тъй като власинките се омотават около ножчето. Поставяме задушените зеленчуци, прясното мляко и дробчетата на едно място и ги пасираме много добре.
    1812
  3. Поширане. Желателно е да прецедим получената смес през цедка. Така пастетът няма да има бучки. Наливаме прецедения пастет в бурканчета. Ако имате термометър оптималните градуси за поширане са 68 за около 90 минути. По-мързеливият начин е да сложим бурканчетата в тенджера с капак. Завираме водата и след това намаляваме котлона на най-слабата степен. Водата трябва да ври много слабо, в продължение на около 1 час. След това изключваме котлона и оставяме бурканчетата в топлата вода за още 1 час.
    1813
  4. Сервиране. Много добре се получава, ако разтопим останалата част от маслото я и изсипем върху готовия пастет. След това оставяме да се оглади. Препоръчваме Ви да го консумирате върху препечена филийка и някакъв вид туршия - като кисели краставички, например.
    1815

No comments yet, be the first to leave one!

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*