- Отнема общо
- 70 mins
- Време на готвене
- 10 mins
- Трудност
- Лесно
- Порции
- 4 people
- Вид
- Супа
- Рецепта от
- От
- December 16, 2016
- 250 гр
- Леща
- 1000 ml
- Вода
- 1 брой
- Морков
- 1 брой
- Кромид лук
- 100 ml
- Олио
- 2 ч. л.
- Сол
- 3 с. л.
- Червен пипер
- 3 ч. л.
- Чубрица
- 1 ч. л.
- Черен пипер
От днес до 24 декември, всеки ден ще пускаме по една постна рецепта. Днес ще Ви представим една от най-любимите ни супи – супа от леща на баба Ленче. Интересното при тази рецепта е, че в нея няма нищо необикновено, лъскаво или специално. Това е една от тези бабини манджи, които се правят толкова лесно без излишна помпозност.
За ползите да си приготвиш супа от леща на баба Ленче:
Хранителни показатели на лещата
Лещата съдържа разтворими и неразтворими фибри. Разтворимите фибри играят ключова роля при подпомагане на организма да се справи с високите нива на кръвна захар и холестерол. Неразтворимите фибри пък са необходими за подобряване на храносмилателната система.
26 процента от калориите в лещата пък са протеини. Впечатляващо високите нива на протеини са изключително важни, когато се лишаваме от месо. Също така лещата е богат източник на магнезий и желязо, които често причиняват проблеми при вегетарианци, вегани и постещи.
Лещата се преработва от организма относително бавно и за това енергията, която получаваме от консумирането й се освобождава през целия ден. Можем да разчитаме, че ястията с леща ще ни поддържат сити и енергизирани за дълъг период от време.
Само една чаша сготвена леща ни набавя 90 процента от необходимите количества фолиева киселина за деня. Чрез нея си набавяме витамин В, който е особено необходим за бременните жени.
Вижте и останалите рецепти, които попаднаха в Коледното ни меню:
Коледно меню по български – сто години история на една трапеза
Другите ни рецепти с леща:
- Варене на лещата. Слагаме лещата и водата в малка тенджерка. Водата трябва да покрива лещата не повече от 3 пръста, защото в противен случай супата ще се разводни. При лещата, добавяме и нарязан на три големи парчета стрък праз. Варим на много бавен огън. Ако искате да изпълните тази рецепта в оригинал, най-добре е да използвате печка на дърва. Всяка леща увира за различно време, както и всеки котлон има различни степени. Хубаво е лещата да се вари около 1 час. Но това време е доста относително, затова я проверяваме често. Когато в сърцевината спре да хрупа, но е все още твърда, ред е за другата стъпка.
- Запръжка. Какво е бабина манджа без запръжка?! В тиган изсипваме цялото олио, нарязваме моркова и лука кубчета около половин сантиметър. Добавяме ги в мазнината и пържим на средно силен котлон около 4-5 минути. След като са се запържили добре, при тях добавяме и червения пипер и пържим за не повече от 30 секунди. След което добавяме всичко при лещата.
- Сглобяване. След като добавим запръжката, добавяме една лъжица сол и чубрицата. Варим, докато морковите омекнат. След като изключим котлона добавяме още сол, черен пипер и при необходимост чубрица.
No comments yet, be the first to leave one!