Супа от леща на баба Ленче

Отнема общо
70 mins
Време на готвене
10 mins
Трудност
Лесно
Порции
4 people
Вид
Супа
Рецепта от
От
250 гр
Леща
1000 ml
Вода
1 брой
Морков
1 брой
Кромид лук
100 ml
Олио
2 ч. л.
Сол
3 с. л.
Червен пипер
3 ч. л.
Чубрица
1 ч. л.
Черен пипер
Супа от леща на баба Ленче

От днес до 24 декември, всеки ден ще пускаме по една постна рецепта. Днес ще Ви представим една от най-любимите ни супи – супа от леща на баба Ленче. Интересното при тази рецепта е, че в нея няма нищо необикновено, лъскаво или специално. Това е една от тези бабини манджи, които се правят толкова лесно без излишна помпозност.

За ползите да си приготвиш супа от леща на баба Ленче:

Хранителни показатели на лещата

Лещата съдържа разтворими и неразтворими фибри. Разтворимите фибри играят ключова роля при подпомагане на организма да се справи с високите нива на кръвна захар и холестерол. Неразтворимите фибри пък са необходими за подобряване на храносмилателната система.

26 процента от калориите в лещата пък са протеини. Впечатляващо високите нива на протеини са изключително важни, когато се лишаваме от месо. Също така лещата е богат източник на магнезий и желязо, които често причиняват проблеми при вегетарианци, вегани и постещи.

Лещата се преработва от организма относително бавно и за това енергията, която получаваме от консумирането й се освобождава през целия ден. Можем да разчитаме, че ястията с леща ще ни поддържат сити и енергизирани за дълъг период от време.

Само една чаша сготвена леща ни набавя 90 процента от необходимите количества фолиева киселина за деня. Чрез нея си набавяме витамин В, който е особено необходим за бременните жени.

Готвар, рецепта, рецепти, готвене, продукти - Супата от леща на баба Ленче продукти

 

Вижте и останалите рецепти, които попаднаха в Коледното ни меню:

Коледно меню по български – сто години история на една трапеза

Другите ни рецепти с леща:

Леща по светогорски

Зимна салата с леща, кореноплодни и ябълка

  1. Варене на лещата. Слагаме лещата и водата в малка тенджерка. Водата трябва да покрива лещата не повече от 3 пръста, защото в противен случай супата ще се разводни. При лещата, добавяме и нарязан на три големи парчета стрък праз. Варим на много бавен огън. Ако искате да изпълните тази рецепта в оригинал, най-добре е да използвате печка на дърва. Всяка леща увира за различно време, както и всеки котлон има различни степени. Хубаво е лещата да се вари около 1 час. Но това време е доста относително, затова я проверяваме често. Когато в сърцевината спре да хрупа, но е все още твърда, ред е за другата стъпка.
  2. Запръжка. Какво е бабина манджа без запръжка?! В тиган изсипваме цялото олио, нарязваме моркова и лука кубчета около половин сантиметър. Добавяме ги в мазнината и пържим на средно силен котлон около 4-5 минути. След като са се запържили добре, при тях добавяме и червения пипер и пържим за не повече от 30 секунди. След което добавяме всичко при лещата.
  3. Сглобяване. След като добавим запръжката, добавяме една лъжица сол и чубрицата. Варим, докато морковите омекнат. След като изключим котлона добавяме още сол, черен пипер и при необходимост чубрица.

No comments yet, be the first to leave one!

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*