Свински гърди с хрупкава билкова коричка и картофи

Отнема общо
75 mins
Време на готвене
20 mins
Трудност
Средно
Порции
4 people
Вид
Основно
Рецепта от
От
1 кг
Картофи
700 гр
Свински гърди с кост
1 филиика
Хляб
30 гр
Горчица
50 ml
Олио
30 гр
Самардала
3 стръка
Мащерка
3 стръка
Копър
10 гр
Черен пипер
10 ml
Зехтин
Свински гърди с хрупкава билкова коричка и картофи

Свински гърди с хрупкава билкова коричка е ястие, с което лесно можем да разнообразим познатата ни визия и вкус на месото. Свинското е гарнирано с пресни картофи, а коричката е направена от хлебни трохи и благоуханни подправки.

Готвар, рецепта - Свински гърди с хрупкава билкова коричка, продукти

Как да подберем свински гърди в магазина?

Има три лесни трика, които може да следвате при подбора на месо в магазина, за да се подсигурите, че продуктът е свеж и подходящ за готвене. Ето на какво трябва да обърнете внимание:

  1. Цветът на месото – свинските гърди трябва да бъдат розови до червени на цвят. Обезцветеното месо, което изглежда по-скоро кафяво или сиво, е застояло. Избягвайте го.
  2. Не се плашете от малко сланина по гърдите. Колкото повече естествена мазнина има в свинските гърди, толкова по-сочни и вкусни ще станат.
  3. Обърнете внимание на миризмата на месото – ако е започнало да намирисва съмнително, не се срамувайте да го върнете в магазина

Другите ни рецепти със свински гърди:

Пълнени гърди с кашкавал и зеленчуци

Крехки гърди в терияки сос и задушени гъби

  1. Подготовка на картофите. Измиваме картофите много добре. Разрязваме ги на половина, по дължина. Ние използваме пресни картофи, които няма нужда да белим. Все пак е хубаво да знаете, че повечето витамини нa плодовете и зеленчуците се намират в кората им. Така че в случаите, в които можем да я запазим, е добре да се възползваме. Правим разрези по продължение на картофите, след което ги мажем с половината от олиото и ги подреждаме в тавата, с кората нагоре.
  2. Подготовка на месото. Подсушаваме месото, защото по принцип свинското, закупено от магазина, е леко влажно и по него има различни сокове или кръв. Важно е да подсушим месото, за да може то да хване хубава златиста коричка. Ако го оставим дори малко влажно, рискуваме да го задушим, вместо да го запечем. Намазваме месото с останалата мазнина.
  3. Печене. Прибавяме месото в тавата, при картофите. Подправяме ги обилно с 20 грама от самардалата и целия черен пипер. Самардалата, която ние използвахме, е осолена и няма нужда да слагаме допълнително сол. Тази подправка е изключително подходяща за ястия с картофи. Слагаме тавата в загрята на 180 градуса фурна. Печем за 55 минути.
  4. Направа на билковата коричка. Докато ястието се пече, имаме време да подготвим хлебните трохи за коричката. В чопър слагаме филийката хляб, зехтина, мащерката, копъра и останалата (около две щипки) самардала. Мелим, докато се образуват средно големи трохи. Ако нямате чопър, може да накъсате на дребно хляба, да нарежете подправките, да добавите зехтина и енергично да разбъркате цялата смес.
  5. Запичане. След като картофите и месото са се пекли 55 минути, изваждаме тавата от фурната. Мажем с горчица парчетата месо и ги поръсваме с хлебните трохи. Връщаме във фурната и запичаме за още 5 минути на същата температура.

No comments yet, be the first to leave one!

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*