- Отнема общо
- 140 mins
- Време на готвене
- 60 mins
- Трудност
- Средно
- Порции
- 10 people
- Вид
- Основно
- Рецепта от
- От
- April 14, 2017
- 2 броя
- Агнешка главичка
- 1 брой
- Агнешки бял дроб
- 1 брой
- Агнешки черен дроб
- 1 брой
- Агнешко сърце
- 500 гр
- Ориз
- 6 стръка
- Пресен лук
- 4 стръка
- Мента
- 10 щипки
- Сол
- 5 щипки
- Черен пипер
- 3 щипки
- Червен пипер
- 100 гр
- Масло
- 100 ml
- Олио
- 200 гр
- Кисело мляко
- 100 ml
- Бяло вино
- 2 скилидки
- Чесън
Едно от нещата, които трайно запалиха у нас кулинарния пламък е пълненото Великденско агне на баба. Но честно да си признаем около козунаците и агнешкото месо тихомълком овациите на семейството заслужава оризът. Бавно задушаван в търбуха на агнето, той получава невероятен аромат на агнешко месо. Оризът е кремообразен и ароматът му се допълва от свежите подправки като мента (може и джоджен), пресен лук и т.н. За нас задушен ориз с агнешко и дреболии е от онези ястия, които още с първата хапка предизвикват усмивка на лицето и тя не слиза, докато не се чуе познатият възглас “ох, не мога повече”.
Защо пък дреболии, вместо котлети?
Скоро наближава Великден и по традиция трябва да има агнешко на масата. За съжаление цената на агнешкото месо в момента, прави консумацията му твърде скъпо удоволствие и е непосилно за голяма част от българските семейства. Други от нас пък празнуват Великден по повече отведнъж, защото такова е модерното семейство – състои се от няколко. Няколко Великденски агнета обаче идват в повече.
За тези и други нестандартни Великденски трапези разработихме специална рецепта, в която сме се опитали с минимален бюджет да пресъздадем максимално вкуса на пълнено агнешко с ориз на баба. Смеем да твърдим, че рецептата за задушен ориз с агнешко и дреболии максимално се доближава до познатия ни вкус на задушен в агне ориз, без това да струва стотици левове.
Забележка:
Според нас най-добрата подправка за агнешко е ментата. По вкус и аромат много прилича на джоджена, но е една идея по-свежа. Ако нямате прясна мента, можете да я замените с джоджен.
Съвет:
Ако попитате някой италианец колко течност се слага на ориза, той ще Ви отговори някъде около 2:1, за да бъде оризът “ал денте”. Ако попитате баба си, тя ще каже, че този ориз е суров. Тъй като ние се опитваме да пресъздадем максимално бабиния ориз, използваме пропорция от около 4:1 в полза на водата. Да, оризът е леко преварен, но е толкова ароматен, сочен и вкусен, че всеки италианец, който го пробва ще се почувства глупаво, че е ял суров ориз досега.
Може да видите и обикновения плетен козунак, който ние приготвихме за Великденската си трапеза! Освен това сме разработили за вас концепция за съвременна Великденска трапеза, която можете да видите тук.
- Почистване. Измиваме карантията и агнешките главички добре под топла течаща вода. Ако по главичките е останала козина, я отстраняваме с остър нож. Карантията режем на големи парчета от около 10 см и отстраняваме всякакви жили и по-твърди участъци.
- Варене. Агнешките главички слагаме в тенджера под налягане. Добавяме към тях череп пипер на зърна, няколко щипки сол, дръжките от стръковете мента и една скилидка чесън, разрязана на две. Водата трябва да ги покрие целите. Нарязаната и изчистена карантия добавяме в друга тенджера, водата трябва да ги покрие добре. Хубаво е върху карантията в тенджерата да сложим една чиния. Така тя ще притисне белия и черен дроб във водата, тъй като те изплуват на повърхността. По чинията също така полепва пяната, която пуска карантията и не трябва да сме постоянно около печката. И двата продукта се готвят за относително еднакво време - около 45 - 50 минути след завиране. След като и двете тенджери заврат, намаляваме котлоните на средна мощност.
- Нарязване на месото. Изваждаме карантията и агнешките главички да се изцедят добре от водата. Водата на карантията изхвърляме, задължително обаче оставяме тази, в която са врели главичките. Обезкостяваме добре агнешките главички и ги накълцваме на ситно. Обезкостяването на главичките звучи трудно, но не е. Всичко, което е меко, е месо и е ядливо. Останалото са кости, които трябва да изхвърлим. Хубаво е езикът да се обели. Карантията се нарязва също на дребно.
- Направа на ориза. Запържваме ориза в добре сгорещеното олио. Когато се запържи до побеляване, добавяме бялото вино. Последователно добавяме нарязания на едро пресен лук, нарязаната на ситно скилидка чесън и 2-3 стръка мента. Намаляваме котлона до среден. Посоляваме обилно с черен, червен пипер и сол. Разбъркваме интензивно. Добавяме няколко черпака от водата, в която са се варили агнешките главички и бъркаме интензивно. Когато водата изври, добавяме още вода и продължаваме да бъркаме. Принципът е като този на направата на ризото, целта е оризът да отдели колкото се може повече нишесте, за да стане кремав.
- Завършване на ориза. Когато сме добавили половината от течността в ориза, е време да добавим и агнешкото месо и разбъркваме добре. Прехвърляме ориза в голяма тенджера с капак. Изсипваме цялата останала течност и намаляваме котлона на най-ниска степен. Похлупваме с капака и от време на време разбъркваме ориза, за да не залепне на дъното. След като водата изври, изключваме ориза и добавяме към него нарязана на ситно останалата прясна мента и кубчета нарязано масло.
- Сервиране. Сервираме ориза с лъжица кисело мляко и малко прясна мента. Хубаво е оризът да се яде топъл, защото така е най-сочен и вкусен.
No comments yet, be the first to leave one!