Банско – град с неповторима природна красота и кулинарна история с интересни традиционни български ястия. Сгушен в подножието на Северен Пирин, градът може да ви предложи множество забавления.
В последните седмици всички погледи бяха устремени към Банско и особеностите, свързани с построяването на втори лифт. Ние от екипа на Готвар изцяло заставаме зад призива „Да спасим Пирин“, тъй като радостта да виждаш и да разбираш е най-прекрасният дар на природата (Айнщайн), от който ние хората може да се възползваме.
Нека обаче зададем по-различен тон на тази статия. Решихме да ви разведем виртуално из Банско, за да „опитате“ и да формирате мнение за някои интересни български ястия, приготвени по специален бански начин.
Крайната цел е да бъдете толкова мотивирани, че сами да проявите желание да приготвите някое от тях или да посетите град Банско и да ги опитате на местна почва – оставяме избора и коментарите на вас.
Традиционните бански ястия със сигурност ще ви впечатлят с имената си и най-вече с вкуса си. Те присъстват в менюто на повечето механи и ресторанти, предлагащи национална кухня. Един съвет към всички вас – не бройте калориите в следващите ястия.
1. Банска капама – това ястия съдържа кисело зеле, ориз, пилешко месо, свинско месо от врат, телешко месо, бански суджук, кървавица, сушени сливи, подправки (уникалният бански копрец), чаша бяло вино и съвсем малко сланинка. Глиненият съд, в който е приготвено, запазва и обогатява всички аромати, така че до вас да достигне едно неустоимо вкусно ястие.
2. Чомлек – пред вас ще получите глинен съд, под чийто капак се крие ястие с подправен и запомнящ се вкус. Най-отдолу на съда се поставят домати, над тях телешки или свински джолан, които са овкусени с местни подправки. Следват традиционни съставки като моркови, лук, картофи. Любопитното е, че ястието се готви на бавен огън в рамките на 10 часа.
3. Катино мезе – това мезе се състои от нарязани на дребно парчета свинко или телешко месо. Те се запържват в компанията на гъби, лук, доматено пюре и разбира се бански подправки. За похлупак се настъргва кашкавал.
4. Бански шиш – това специфично мезе съчетава незабравим вкус и интересен начин на презентиране, защото се поднася горящ. Нека разкрием малко повече информация. Месото, свинско или телешко, се маринова в рамките на 12 часа и след това се пече на дървени въглища. За повече информация и впечатления, предлагаме ви да посетите механа/ресторант в Банско.
5. Комбари с кажел – със сигурност на повечето хора името нищо не успява да издаде. Като подсказка може да кажем, че ястието се приготвя от кисело зеле и картофи, овкусени с бански подправки.
6. Шупла – ако посетите Банско в ранните часове, не се колебайте да си поръчате шупла за закуска. Приготвя се от традиционни продукти – две яйца, кисело мляко, сирене, малко вода и брашно. Полученото тесто се пече в тава. Може да се намаже с масълце по вкус.
7. Задушен заек в гърне по пирински – ако цялото семейство иска да си поръча нещо специфично, което да е интересно на вкус, но и да стига за цялата компания, задушеният заек заема почетно първо място. Той се приготвя в гърне в компанията на гъби, лук, моркови, картофи, чесън и разбира се бански традиционни подправки. Пече се на бавен огън в пещ.
8. Ангешка плешка по хайдушки – още едно ястие, което очаква някое семейство или голяма компания да го опита. Агнешката плешка се поставя в специална марината и престоява в нея приблизително 6 часа, след това се поставя и задушава на пещ, разбира се на много бавен огън. След като е готова, тя се поставя на дъска, а около нея се нареждат прясно задушени зеленчуци. Атракция е, когато се поднася към вас горяща.
9. Мезета – бански суджук, бански старец, бански бабек – местните хора предават от поколение на поколение рецептата за приготвяне на някои от изброените мезета. Колкото и прецизно да е пазена, ние знаем, че планинският въздух играе голяма роля при сушенето на месото, а специфичните и характерни за този район подправки придават уникалния и незабравим вкус.
10. Свинска или пилешка кавърма – това ястие често се среща из ресторантите в България. Пече се на фурна в специални гювечета. Най-често то съдържа месо (свинко или пилешко), лук, чушки, пипер, чубрица и сол. Думата е от турски произход и означава „запържен“.
Със сигурност всеки ресторант или механа в Банско може да ви предложи още куп специални и традиционни български ястия, които приготвя по свой начин. Това е абсолютно нормално, дори препоръчително – лесен начин за разграничаване.
Ще се радваме да споделите с нас дали сте опитвали/приготвяли някои от гореспоменатите български ястия. Какъв по-хубав начин за споделяне и припомняне на спомени и вкусове!
No comments yet, be the first to leave one!