1. Латето съдържа по-малко кофеин от Еспресото – много хора смятат, че еспресото съдържа много повече кофеин, заради наситения си вкус. Истината е една – количеството кофеин в латето, капучиното или еспресото е едно и също и зависи от вида на кафето и начина му на произвеждане.
2. Плодове и други сладки изделия трябва да се хапват само за десерт – специалистите в тази област твърдо се противопоставят на това твърдение. Препоръчително е да се хапват плодове на закуска, най-много до следобед, а парче шоколад в началото на деня, защото няма да доведе до драстично покачване на инсулина. По-добре стойте настрана от сладки изделия, но ако толкова ви се хапват, правете го до обяд.
3. Мононатриевият глутамат е вреден за здравето – Е621, натриева сол на глутаминова киселина, е една от най-широко разпространените хранителни добавки в целия свят. Формулата му е получена в Япония. Той се използва за акцентиране и засилване вкуса на ястията. Съдържа се в месото, зеленчуците, млякото и т.н. Мононатриевият глутамат е напълно безвреден, както за деца, така и за бременни жени. Неговата история, може да видите тук.
4. Ръженият хляб е по-здравословен от белия – много хора гарантират на тези, които искат да отслабнат, че ако заменят белия хляб с ръжен, ще видят чудни цифри на кантара. Въпреки това, важно е да се отбележи, че количеството калории в белия и ръжен хляб е почти еднакво и прекомерното консумиране на какъвто и да било хляб, довежда до качване на излишни килограми. Основната разлика между двата хляба е брашното, от което се приготвят – черният хляб (или ръжен) съдържа ръжено брашно, което има повече диетични фибри и се предпочита за поддържане на здравословен метаболизъм. От друга страна, белият хляб е по-лесно смилаем и се препоръчва при проблеми със стомашно-чревния тракт. Нашият съвет е, ако желаете да отслабнете, да намалите приема на хляб и да го замените с други въглехидратни продукти, като картофи, ориз и т.н. – те са вкусни и ще ви заситят.
5. Мюслите са най-добрата закуска – в много американски филми ще видим как всекидневно хората хапват за закуска мюсли – комбинация от овесени ядки, мед и други продукти. Много често обаче тези мюсли са истински калорийни бомби, особено като прибавим към тях шоколад и/или сушени плодове, които са с голямо съдържание на захар. Ако желаете наистина да се храните здравословно, изберете мюсли без шоколад и с малко съдържание на захар. Възможно в най-чиста форма.
6. Зехтинът е по-здравословно от слънчогледовото олио, защото засилва метаболизма – експертите твърдят, че всяко олио може да се консумира, стига да е в определени количества – не повече от 30 g на ден. Те съдържат ненаситени мастни киселини, които оказват положително влияние върху нивото на холестерола, който от своя страна може да предотврати заболявания на сърдечно-съдовата система.
7. Кафявата захар е здравословна – тръстиковата захар съдърха полезни микроелементи, но тяхното количество е незначително. Главното ѝ предимство е, че може да бъде консумирана нерафинирана. Другите ѝ свойства са подложени на дебати, тъй като съдържа 97% захароза и калоричният ѝ състав е почти 387 kcal na 100 g.
8. Макаронените изделия и картофите са вредни за фигурата ви
- Картофите са полезни, тъй като съдържат калий, магнезий и желязо. Има само няколко неща, които трябва да се вземат предвид. Калоричното съдържание на 100 g печен картоф е 80 kcal, докато същото количество пържени картофки съдържат 317 kcal. Ако добавите сос към тях, броят на калориите ще нарастне пропорционално.
- Ситуацията с макаронените изделия или така наречената паста е малко по-различна. 100 g филизи (вид макарони) съдържа 114 kcal, докато съдържанието на калории в макароните от твърда пшеница е 230 kcal. Но нека не забравяме, че последните са богати на хранителни вещества и фибри и съдържат по-малко количество нишисте и мазнини.
9. Палмовото масло е вредно – високото съдържание на палмитинова киселина кара всички хора да вярват, че то е вредно. Всичко това, защото тази киселина стимулира увеличаването на така наречения “лош холестерол”. Това масло обаче съдържа и олеинова киселина, която неутрализира възможната вреда, причинена от палмитиновата. Палмовото масло е богато на ненаситени мастни киселини и бета-каротин. Основният проблем се крие във факта, че производителите смесват палмовото масло с нетолкова здравословни и предимно евтини продукти, които понижават стойността. Също така, прекаленото консумиране на даден продукт, не е препоръчително в дългосрочен план.
Шепа бадеми съдържа 188 kcal, точно колкото шепа бонбони Skittles. Разбира се, бадемите са много по-богати на хранителни вещества, но когато желаете да хапнете нещо различно, може да разнообразите за ден менюто си. Изключително важно е да имате правилна психическа нагласа, когато решите да отслабвате. Не приемайте дадени храни за забранени, тъй като колкото и клиширано да звучи, ще започнете са мислите само за тях и изкушението ще е много по-голямо, отколкото е в действителност. Не се ограничавайте от нищо, акцентирайте на последователното здравословно хранене и активния физически живот.
Източник: Bright Side
Източник главна снимка: depositphotos.com
No comments yet, be the first to leave one!