- Отнема общо
- 15 mins
- Време на готвене
- 5 mins
- Трудност
- Лесно
- Порции
- 2 people
- Вид
- Основно
- Рецепта от
- От
- August 30, 2017
- 1 кг
- Черни миди
- 100 гр
- Масло
- 3 броя
- Домат
- 1 глава
- Кромид лук
- 1 връзка
- Магданоз
- 50 ml
- Бяло вино
- 2 скилидки
- Чесън
- 2 щипки
- Сол
- 2 щипки
- Червен пипер
- 2 щипки
- Черен пипер
- 2 щипки
- Девисил
- 2 филии
- Хляб
Ако лятото не Ви предоставя точно това, което сте си представяли, направете си задушени миди в масло, бяло вино и пресни подправки. Разнообразете малко ежедневието и се пренесете на брега на морето с аромат на миди и пресни сезонни билки. Не забравяйте да прибавите препечена брускета с чесън и добре изстудена напитка. За предпочитане с дъх на анасон или пък бяло вино.
Ще ви запознаем с няколко практични причини, за ядене на повече черни миди.
- Евтини са! За разлика от повечето морски деликатеси, средната цена на пресните черноморски миди в момента е само 3 лв. за килограм.
- Тези миди са български продукт! Така вероятността да са пресни и по-качествени е по-висока. Проверката е лесна: ако мидите са отворени или е наранена целостта на черупката им, те не са годни за консумация. Изхвърляме всички миди, които са се отворили или имат нараняване на черупката.
- Мидите се приготвят лесно и много бързо! Цялата рецепта, включително направата на соса и задушаването на зеленчуците отнема около 15 минути.
- Мидите са изключително полезни за консумация. Като типичен представител на морските деликатеси, черноморските миди са перфектен източник на здраве – те имат високи стойности на белтъчини, почти без наличие на мазнини. 100 грама миди съдържат само около 130 калории.
Съвети:
Хубаво е мидите да бъдат накиснати в студена вода поне за 20 минути. Това ще изкара евентуално останал пясък в тях. Въпреки че повечето миди на пазара идват от ферми и самите миди нямат достъп до пясък, е добре да се презастраховаме.
Преди да започнем готвенето, изчистваме добре черупките на мидите от мустачките и полепнали по тях неща.
Тъй като мидите се слагат почти накрая, е добре преди това да се съхраняват на студено, защото са много топлочувствителни и могат да се развалят за минути.
Още рецепти за морски дарове:
- Задушаване на лука. Нарязваме на ситно чесъна и лука. Задушаваме ги на слаб котлон с една супена лъжица масло, докато станат прозрачни на цвят. Разбъркваме ги често, като добавяме щипка сол и черен пипер. Препоръчително е да не стават кафеви. Ако това започне да се случва, намаляваме котлона и добавяме 1-2 супени лъжици вода.
- Добавяне на доматите. След като лукът и чесънът поомекнат, е ред да сложим доматите. Режем доматите на кубчета не по-големи от 1 см. Така водата в тях ще изври по-бързо, а в тигана ще остане само концентриран вкус. Добавяме доматите към лука и увеличаваме степента на котлона на средно силна. Варим докато течността се изпари наполовина. Пожелание доматите могат да се настържат или обелят.
- Готвене на мидите. Добавяме добре изчистените затворени миди към доматения сос. Веднага след това добавяме виното и останалите подправки. Разбъркваме добре всичко. Сваляме ястието от котлона, когато сме убедени, че всички миди са се отворили добре. Обикновено това отнема не повече от 5-10 минути.
- Печене на брускетата. Брускетата не е задължителен елемент от ястието, но прекрасно хармонира с мидите. За целта е най-добре да използваме ръчен хляб, а не нарязан на филийки. Отрязваме парче хляб с дебелина около 2 см, така брускетата ще бъде хрупкава отвън и мека и пухкава в сърцевината. Запичаме хляба на добре сгорещена скара, тефлонов тиган или фурна, докато се запече добре отгоре. Докато е още топла я намазваме с пресен чесън.
- Монтиране на ястието. Върху все още топлите миди, режем малки парченца студено масло и разбъркваме добре. Маслото ще добави плътност на соса и допълнителен аромат на ястието. Малко преди сервиране режем на тънко магданоза и поръсваме обилно върху мидите.
No comments yet, be the first to leave one!