- Отнема общо
- 60 mins
- Време на готвене
- 10 mins
- Трудност
- Лесно
- Порции
- 10 people
- Вид
- Сос
- Рецепта от
- От
- August 3, 2018
- 250 гр
- Масло
- 300 гр
- Чери домати
- 1 скилидка
- Чесън
- 3 стръка
- Чубрица
- 2 щипки
- Босилек
- 3 щипки
- Сол
- 3 щипки
- Черен пипер
- 1 с. л.
- Зехтин
Представяли ли сте си лятото като аромат? А като цяло завършено ястие? Понеже ние прекарваме всеки летен ден в такива мечти, най-накрая успяхме да сътворим лятото във вкус. Дори успяхме да намажем лятото на филийка. Ако не вярвайте – само изпробвайте нашето доматено масло у дома! Сезонът на дините е отживелица!
Повечето хора смятат, че за да приготвяш вкусна храна, трябва да експериментираш. Истината обаче е малко по-различна. За да готвиш вкусна храна трябва да спазваш редица, дори стотици правила. Рецептата за приготвяне на доматеното ни масло дойде на пръв поглед от един експеримент, но всъщност вплита в себе си няколко изконни кулинарни правила, които ще споделим с вас.
Правило 1 при приготвянето на вкусно доматено масло – Качествените продукти
Да готвиш с най-добрите продукти на пазара е най-важното правило в една кухня, независимо дали тя е професионална или домашна. Намирането на качествени продукти е много труден и времеемък процес, но резултатът си заслужава, особено в семпли рецепти с малко съставки.
Мит е, че качествените и хубави продукти са неизменно скъпи. Приготвихме рецептата си за доматено масло с най-доброто и качествено масло, което успяхме да намерим на пазара – открихме го на съботния пазар (битак) в квартал Оборище (София) от фермерски производител на доста разумна цена. Ако и вие изпитвате носталгия и любов към автентичните вкусове, ние ви съветваме да намерите производители, от които да си закупувате храната. В малките градове тези производители обикновено имат сергия в пазарните дни. В големите градове има специални фермерски пазари. Има и вариант за поръчка от интернет – тук може да намерите подобна фейсбук група.
Правило 2 при приготвянето на вкусно доматено масло
– Използване на сезонни продукти
Зеленчуците узряват в различни сезони и за това най-вкусните версии на всеки зеленчук могат да бъдат намерени на пазара в различни периоди от годината. Добрият готвач е длъжен да знае кои са сезонните зеленчуци и плодове във всеки един момент. В нашия случай съвременното земеделие позволява на пазара да има домати целогодишно. Ние обаче ви съветваме да ни се доверите, че по-вкусни от българските летни домати няма. Да, вносът на домати, използването на парници и други похвати ни е дало привилегията да ядем този продукт цяла година, но именно това е отнело вкуса и аромата на плода (да, въпреки че най-често ги откриваме в салати, доматите технически са плод). Ето защо, най-доброто време за приготвянето и консумирането на нашето доматено масло е лятото и ранната есен, когато все още можем да намерим сезонни домати.
Правило 3 при приготвянето на вкусно доматено масло
– Подбор на подправките
Спокойно можем да наречем подправките душата на всяко ястие. Те отличават добрия готвач от посредствения и доброто ястие от зашеметяващото. Подбора и намирането на подправки, изцяло се застъпва с вече споменатите правила – винаги да намираме най-качествените подправки и да ги използваме в техния апогей на вкусови качества. В нашия случай използваме клончета домашна чубрица, закупени от симпатична баба за по-малко от 1 лев.
Правило 4 при приготвянето на вкусно доматено масло
– Подчертаване на вкусове
Щом готвим с качествени, вкусни и сезонни продукти, единственото, от което продуктите се нуждаят, за да се преобразят във вълшебно ястие, е засилване и подчертаване на техните вкусове. При приготвянето на нашето домашно доматено масло ще засилим вкуса на доматите. Всички зеленчуци и плодове са съставени предимно от вода. Това е плюс, когато използваме доматите в салати, защото допълнителната вода придава свежест на ястието. В нашия случай обаче, тя би го разводнила. За това трябва да премахнем водата, като съумеем да запазим максимално вкусовете и ароматите на домата. Ето защо, докато печем доматите, ще използваме и останалите по тях дръжки. Интересен факт е, че голяма част от аромата на доматите идва именно от дръжките, които обаче са негодни за консумация.
Само когато сме се убедили, че сме спазили горните четири правила, можем да преминем към същината на рецептата, а именно нейното приготвяне.
Ако искате да се възползвате максимално от свежите домати на пазара през лятото, може да си харесате и някоя от другите ни рецепти, в които доматите са главния герой:
Диетични пилешки гърди в доматен сос
- Запичане на доматите. Разполовяваме доматите по дължина. В тава поставяме хартия за печене. В тавата подреждаме доматите с люспата надолу. Поръсваме доматите със сол, черен пипер, босилек и зехтин. В тавата добавяме и скилидките чесън, дръжките от доматите и клончета чубрица. Печем доматите в предварително загрята на 200 C фурна за около 25 мин.
- Приготвяне на сместа. Вадим доматите от тавата. Ние предпочетохме да не ги белим, за да си спестим едно усилие в повече. Вие обаче можете да ги обелите, но трябва да изчакате да изстинат. Ако обелите доматите, маслото ще се получи гладко и консистентно. Ако решите да помързелувате като нас, имайте предвид, че вероятно ще усещате люспите в маслото. Във всеки случай, преди да започнете да инкорпорирате доматите в маслото, трябва да изчакате да изстинат. Обелените и изстинали домати поставяме в блендър (чопър и пасатор също ще свършат работа), заедно с маслото. Поръсваме със сол и черен пипер на вкус. Блендираме до получаването на еднородна смес. Ако доматите са били топли, сместа ще се втечни и до голяма степен ще провали рецептата. Ако обаче сте проявили търпение и доматите и маслото са темперирани до стайна температура - маслото вече е готово и можете да се насладите на невероятния аромат. Слагаме го в хладилника или фризера, докато стегне.
- Сервиране. Препоръчваме да консумирате доматеното масло с хубав резен от любимия ви хляб.
No comments yet, be the first to leave one!