Готварската сол, която всекидневно използваме при овкусяване на ястията, химически е позната под наименованието натриев хлорид (NaCl). Думата сол идва от латинската дума “sal”, която съчетава две понятия в себе си – “баланс, салдо, плащане” и “войник”. В миналото римските войници са получавали допълнителни бонуси към възнагражденията си, с които са си купували тази жизненоважна съставка.
В днешно време солта е с голямо значение както за природата, така и за човека. Тя е широко използван овкусител и консервант за много храни. Именно заради това ще разгледаме основните видове сол, техния произход и състав.
Бившият президент на Южнофриканската Република, Нелсън Мандела казваше: “Нека за всички да има работа, хляб, вода и сол”. Въпреки комунистическия характер на изказването, основното в него е, че всеки един от гореизброените елементи (в определени количества) оказва роля върху живота ни и неговото нормално протичане.
1. Готварска (трапезна) сол
Използвайте я за: Прибавяне на вкус към ежедневни ястия.
Консистенция: Тя се обработва при високи температури за премахване на микроелементи и други примеси. След като солта се пречисти, всичко това, което остава, е натрий (Na) и хлор (Cl). След това се добавят и други вещества, например калиев йодид. Йодният недостиг води до проблеми с щитовидната жлеза. В обикновената готварска сол традиционно влагат до 1% йодирана сол.
Произход: Подземни солни мини.
2. Кристална морска сол
Използвайте я за: Добавяне на изразителен вкус към току-що приготвени храни. Кристалите на морската сол са чудесна съставка както към една свежа салата, така и към филе от сьомга.
Консистенция: Фина или груба. Размерът на кристалите на солта е в право пропорционална връзка със степента им на разтворимост. Може да откриете кристалната морска сол и в други цветове, в зависимост от минералите, които съдържа (например, хималайската морска сол е с розов оттенък, заради богатата на желязо червена глина в района). Тези естествени примеси могат да добавят едва доловим солен, сладък или горчив вкус на солта.
Морската сол се образува от изпаренията на морската вода. По този начин в нея остават над 80 микроелемента, включително желязо, магнезий, сяра, калций, калий и йод (в много малки количества).
Произход: Бреговете от Португалия до Мейн; от Калифорния до Пасифика.
3. Калиева сол
Използвайте я за: приготвяне на комбинирана диетична сол заедно с натриева сол (готварска) сол, като целта е да се синхронизира водният баланс в човешкото тяло.
Консистенция: Внася калий в организма. Не е препоръчително да приемате калиева сол самостоятелно, защото може да се отрази негативно на организма ви. Консултирайте се с вашия лекар, преди да предприемете подобни действия.
4. Кашер сол
Използвайте я за: Готвене. Кашер солта се разтваря бързо във вода, а ароматът ѝ се разпространява мигновено. Готвачите препоръчват да овкусявате всякакви ястия с този вид сол – от свинско печено до пуканки.
Консистенция: Сол с по-едри частици и без добавки. Широко използвана в еврейската кухня.
Произход: Добив от морската вода и земните залежи на каменна сол.
Препоръчителен прием на сол:
Световната здравна организация съветва: “Възрастните трябва да ядат по-малко от 2 000 милиграма (2 грама) натрий или по-малко от 5 грама сол, а минималното количество калий, което е препоръчително да се приема е 3.51 грама калий на ден”. Избягвайте консумацията на пресолени храни като: месо, пуканки, чипс, солети, крекери, пица, бекон и т.н. Съветваме ви да привиквате вкуса си към по-безсолни храни – бавен, но за сметка на това здравословен навик.
Прилагаме една изчерпателна таблица от Authority Nutrition, която сравнява 4 вида сол, включени и в нашата статия: Tрапезна сол (Table Salt), Maldon Salt (типична морска сол), Хималайска сол (Himalayan Salt) и Келтска сол (Celtic Salt). Келтската сол съдържа следи от минерали и е с по-ниско съдържание на натрий , отколкото обикновената трапезна сол. Във всеки един вид сол може да видите колко калций (calcium), калий (potassium), магнезий (magnesium), желязо (iron), натрий (sodium) се съдържа.
“Кой е най-добрият вид сол?”
В интернет пространството битува схващането, че морската сол е по-полезна от останалите видове. Според Американската здравна организация морската сол не е с доказани здравословни предимства пред обикновената готварска сол.
“Морската сол съдържа по-малко йод, отколкото трапезната сол,” казва Рейчъл Джонсън, учен от Университета във Вермонт и говорител на Американската здравна организация. “Йод се прибавя към готварската сол от 1920 година, за да се намалят различни здравословни проблеми, особено тези, свързани с щитовидната жлеза.”
Минералите в морската сол също няма да ви осигурят имунитет срещу вируси и други заболявания – същите количества полезни вещества, които се съдържат в нея, може да откриете и в други здравословни храни, като риба, зеленчуци и ядки.
Извод: следващия път, когато се чудите каква сол да купите, изберете тази, която ви хване окото и съдържа достатъчно количество йод.
Други полезни свойства на солта, освен готварските:
- Ускоряване времето за готвене – добавете щипка или две сол в кипящата вода, в която сте сложили продукта. Това повишава температурата на кипене на водата.
- Незалепващо покритие – когато приготвяте макарони, например, сложете щипка-две сол преди поставянето им в съда.
- Цялост на продукта – наближава Великден. Ако искате да увеличите шанса яйцата ви да не се пукнат при варене, добавете отново щипка-две сол преди поставянето им в съда.
- Запазване на свежа салата – ако посолите салатата, веднага щом я приготвите, тя ще остане свежа по-дълго време.
- Почистване на мазно петно – ако накапете дрехата си с нещо мазно (обикновено олио), поръсете обилно петното със сол. Оставете да действа в продължение на час.
Интересни факти за солните мини:
- Американските градове Синсинати и Детройт са построени върху действащи солни мини.
- Заради голямата концентрация на сол, Мъртво море е толкова гъсто, че някои предмети, които обикновено потъват, могат да плават на повърхността му. Хората плават спокойно, тъй като плътността им е малко по-ниска от тази на чистата вода. Но само 8% от солта в Мъртво море е натриев хлорид, 53% е магнезиев хлорид и 37% калиев хлорид.
- Третият райх складирал големи количества пари, картини и произведения на изкуството в солни мини и много важни документи и предмети продължават да се пазят в стари солни мини и до днес. Солните мини се използват и за складиране на ядрени отпадъци.
Източници: Real Simple ; Business Insider
No comments yet, be the first to leave one!