- Време на готвене
- 60 mins
- Трудност
- Средно
- Порции
- 20 people
- Вид
- Предястие
- Рецепта от
- От
- December 28, 2016
- 200 гр
- Праз лук
- 10 гр
- Кимион
- 50 гр
- Черен пипер
- 100 гр
- Сол
- 1 кг
- Сланина
- 4 кг
- Свинска плешка
- 50 ml
- Уиски
- 1 пакет
- Свински черва
Ще Ви покажем лесна рецепта за домашен свински суджук с праз и уиски. Този суджук може да се консумира както изсушен, така и след термична обработка. Резултатът и в двата случая е един и същ – зашеметяващ вкус.
Най-хубавото на тази рецепта е, че не е нужно да използваме мелничка за месо или друго месо освен свинското.
Забележка:
Сланината, която ние използваме е неосолена, ако използвате осолена – намалете солта с минимум 20 гр.
Червата, с които пълним месото са сушени и изчистени, ако си купите пресни черва, трябва да ги изчистите и обърнете.
Важни напътствия:
Когато пълним суджука, правим стегнат възел в началото и края на червото. След това, за всеки случай, след всеки възел връзваме и стегнат конец, за да сме сигурни, че няма да влезе въздух в колбаса или той да се разпадне.
Препоръка:
Препоръчваме Ви когато пълните суджуци и луканки, да ги правите различни по големина. В много рецепти ще срещнете изказвания, че луканката трябва да е дълга 30 см или суджукът задължително трябва да се направи на подкова. Когато правим домашно сушени меса, хубаво е те да са с различна големина. Ако направим всичките луканки по 30 см, например, ще чакаме близо месец и половина те да изсъхнат добре и да могат да се консумират. Така не само че ще сме чакали много време, но и ще имаме твърде голямо количество, което не може да изядем веднага и трябва да замразяваме. Ако ги направим малък, среден и голям размер, малките ще станат готови след 2-3 седмици, после средните и накрая големите, тоест няма да чакаме дълго време и ще имаме хубави и пресни колбаси за по-дълго време, без да се налага да замразяваме.
Предложена рецепта:
Ако и вие като нас сте ентусиаст по приготвянето на обилно количество суха домашна зимнина, може да разгледате рецептите ни за:
- Нарязване. Нарязваме месото от плешката на кубчета с големина около 1 см. Почистваме сланината от кожата. Сланината също режем на същите парчета като месото. Нарязваме и праза на ситно.
- Овкусяване. Добавяме всички подправки към месото, сланината и праза и разбъркваме добре. Завиваме месото със стреч фолио или найлонова торбичка и го оставяме в хладилника за десетина часа.
- Киснене на червата. Преди да започнем да кълцаме месото, оставяме червата в топла вода за около 30 минути, за да се отпуснат.
- Кълцане на месото. Когато режем месо на ситно, е хубаво то да бъде много добре охладено, за да не се пързаля по ножа. Ако хладилникът, в който е стояло, не е много силен, е желателно да го преместим за около 30-40 минути във фризера, за да стегне. След това нарязваме месото на ситно. Ние Ви препоръчваме да не е много на дребно, за да се усеща по-добре вкусът на месо.
- Пълнене. В началото на червото завързваме възел. С помощта на фуния пълним месото в червата. Ако остане въздух в суджука, има вероятност месото да се развали. Ето защо е от изключителна важност да пълним месото плътно и да дупчим червото с игла. Правим малки дупчици с игла, от всички четири страни на напълненото черво. Правим така на всеки два сантиметра, за да сме сигурни, че има достатъчно малки дупчици, от които въздухът да излиза и да не разваля месото. Дупченето се прави паралелно с пълненето. След като напълним до получаване на желаната големина, накрая на червото отново завързваме възел.
- Сушене. Завързваме готовите суджуци с конец и ги провесваме да се сушат на проветриво и студено място. Времето за сушене е много относително - то зависи от климата и размера на суджука. Нашите суджуци, дълги 10 см, бяха готови след 2 седмици.
No comments yet, be the first to leave one!