- Отнема общо
- 110 mins
- Време на готвене
- 30 mins
- Трудност
- Средно
- Порции
- 8 people
- Вид
- Хляб
- Рецепта от
- От
- August 12, 2016
Разликата между българските и гръцките пърленки е в дебелината на тестото. Класическите гръцки пърленки са по-обемни и съответно по-пухкави.
Тестото за пърленки
Пърленките са тънки плоски хлебчета, запечени без мазнина. По традиция пърленките се запичат на сач. Но най-близкото нещо, което можем да постигне в домашни условия е сухият тефлонов тиган.
Тесото за пърленки трябва да бъде с консистенцията на доста меко тесто за хляб. Но не течно. Пи запичане ще набъбне малко. Това е специфика на гръцките пърленки. Българските често са по-плоски. А арабските хлебче са възможно най-плоският вариант на това, което ние познаваме като пърленки.
Препоръчваме Ви да използвате тези гръцки пърленки за дюнери или гръцки дюнери сувлаки:
Или сервирайте пърленките, гарнирани със сирене, намазани с малко масло, лютеница или поръсени с кашкавал.
Опитайте и други разновидности на пърленки, като разгледате две наши рецепти:
Пърленки с два набухвателя тук
Кесадия с пилешко и домашни тортили тук.
Пълносърнести пърленки тук.
- Разтваряне на маята. Разтваряме маята и захарта в топлата вода. Хубаво е да предвидим по-голям съд, защото сместа ще шупне и ще изкипи. Добре е сухата мая да не се погасява в брашното, защото като я разтворим във вода, тестото ще стане много по-пухкаво. Оставяме маята да се надигне за около 20 минути.
- Замесване на тестото. В купа смесваме солта и 550 грама от брашното. В брашното правим кладенче и в него изсипваме сместа с вече шупналата мая. Замесваме с въртеливи движения в кладенчето, докато поеме цялото брашно. Месим една-две минути, след като цялото брашно се поеме. Трябва да получим меко и леко лепкаво тесто.
- Втасване. Завиваме купата с кухненска кърпа и оставяме да втаса на топло за един час. За да сме сигурни, че втасването ще е успешно, може да използваме фурната. Първо я пускаме на максимални градуси за една минута, след което я изключваме и прибираме тестото вътре.
- Премесване на тестото. Вече втасалото тесто се премесва за една минута върху набрашнена повърхност. Важно е месенето да е "леко" и с нежни движения. Да не се натиска много, защото целим меко и пухкаво тесто. Ако бием тестото силно, то ще поеме много брашно и ще се втвърди.
- Оформяне. Разделяме тестото на осем равни части, които оформяме на топки. Топчетата се притискат с длани, за да се приемат формата на пърленка.
- Печене. Печем в сгорещен тиган, без да използваме мазнина. Печенето трябва да става за около две минути на всяка страна, на много силен котлон.
No comments yet, be the first to leave one!