Здравословни хранителни навици при децата – трикове за изграждането им

Готвар - Здравословни хранителни навици при децата

Най-важното нещо за един родител е здравето на детето му. За да покажете на малчугана си как да го поддържа от най-ранен етап, трябва да изградите здравословни хранителни навици при децата, които да станат част от живота и мирогледа им. Бъдете умни родители и предайте своя опит и мъдрост на децата си – те са Вашето потомство.

През различните етапи на развитие децата показват сходни интереси: любознателност към заобикалящата среда и приключенски дух. За да се чувстват пълноценни и заредени със сили за предстоящата игра, малчуганите трябва да си набавят необходимата енергия. Тук се намесват родителите, които трябва да бъдат здравословни стожери на детския хранителен режим, за да расте детето им здраво и щастливо. Ще Ви предложим съвети и трикове за изграждане на здравословни хранителни навици при децата още в ранен етап, които ще оформят голяма част от културата и мирогледа на рожбата Ви.

„Колко нечестно! Само едно здраве, а толкова много болести!“

Шлихтер

Преди да преминем към здравословните съвети, нека видим защо трябва да изберете здравословна храна за цялото семейство чрез нагледни примери и на места нужна статистика.

През 2008 година Световната здравна организация прави проучване за затлъстяването сред различните възрастови групи. Какви са резултатите в България? При децата във възрастова граница 0-9 г. , 28.2% от 7-годишните момчетата и 27,7% от 7-годишните момичетата са с наднормено тегло, а 12,6% от първите и 12,0% от вторите са в категория затлъстели. През 2011 г. цифрите скачат нагоре: 39,0% от момчетата и 32% от момичетата във възрастова граница 6-9 г. са с наднормено тегло. Степента на затлъстяване сред момчетата се е повишила с близо 8% – 20,4%, а при момичетата с 3,2% – 15,2%. Резултатите в другите възрастови групи не са по-ободрителни. [1] Но защо децата ни затлъстяват?


I. Причини за затлъстяване сред децата и съвети как да го избегнете

Готвар - Здравословни хранителни навици при децата
източник: healthaim

Националният център по обществено здраве и анализи през 2013 г. отчита тревожна статистика: само 22% от момчетата и 13% от момичетата извършват ежедневна физическа активност в продължение на един час, докато 36% от момчетата и 47% от момичетата прекарват ежедневно след училище 5-6 и повече часа в седнало положение, тоест обездвижват младите си и пъргави тела.

  1. Незаинтересованост от страна на родителя с какво се храни детето му. Знаем, че голяма част от родителите са работещи и не им остава време да наглеждат хранителния режим на детето си. И все пак – направете така, че основния източник на храна за Вашето дете да не бъде заведенията за бързо хранене. Отделете време за да сготвите нещо вкусно, което Вашето дете би предпочело пред дюнер или пица.

  2. Не говорете за сладките храни като за „забранени“ или които ще получи, само ако си изяде зеленчуците. Ако поднесете информацията за определен вид ястие по този начин пред детето Ви, само ще засилите желанието му да ги получи . Вместо да забранявате на детето си определени храни, опитайте се да му обясните защо не е хубаво да ги консумира. Ако сте изградили достатъчно силна връзка с Вашето дете, то непременно Ви се доверява и приема съветите, които му давате, дори и да не осъзнава важността им на този етап.

  3. Обездвижване. Насърчавайте детето си от малко да тренира някакъв спорт. Колкото повече се движи, толкова по-жизнено ще се чувства. Спортът заема голяма част от здравословния живот на даден човек и го формира като решителна, отговорна и смела личност.

    Готвар - Здравословни хранителни навици при децата
    източник: ibtimes
  4. Преяждане пред телевизора. Ако детето Ви често започне да се храни пред телевизора или компютъра, няма да обръща внимание колко храна поема и рискът от преяждане ще се увеличи. Също така, по-голяма е вероятността да започне да търси бързо консумиращи се храни, за да заеме мястото пред екрана минута по-скоро.

  5. Спокойно хранене. Препоръчително е малките да придобият навика за бавно и спокойно хранене. Така мозъкът им ще изпраща навременен сигнал до организма, че се чувства заситен и горната причина – преяждане – ще бъде избегната.

  6. Личен проблем. Децата са особено чувствителни и приемат всяка обида присърце. Ако забележите поведение крайно различно от обичайното, незабавно намерете начин внимателно да поговорите с детето си и да се осведомите за проблема. Не трябва да позволявате то да приема храната като утеха, това само ще му донесе травми – както здравословни, така и психически. Ако смятате, че е по-сериозен казус, не се колебайте да потърсите професионална помощ.


II. Трикове за изграждане на здравословни хранителни навици при децата

Готвар - Здравословни хранителни навици при децата
източник: ucanr
  1. Хранете се винаги заедно. 92% от семействата във Франция всяка вечер сядат заедно на трапезата. В сравнение с тях, това правят едва 28% от американските семейства. [2] Вечерянето заедно и разговорите между членовете на семейството създават спокойствие в съзнанието и поведението на детето.

  2. Поднасяйте храната по интересен начин. Изненадайте малчугана с интересна украса на храната. Не се изискват допълнителни средства за подредба на храната в чинията – покажете креативност и оформете усмивка от две краставички за очи, маслинка за нос и царевични зрънца за устни. Не забравяйте нашия слоган – приготви се да впечатляваш.

    Готвар - Здравословни хранителни навици при децата
    източник: teachrkids
  3. Пазарувайте с децата. Препоръчително е да взимате детето си, когато пазарувате. Покажете му кои храни са полезни и какво е менюто за деня. Нека от малки се заангажират с тези задачи. За да създадете здравословни хранителни навици при децата, трябва още от малки да ги вкарате в процеса. 🙂 [3]


III. Храни, които може да включите в здравословния режим на Вашето дете

Готвар - Здравословни хранителни навици при децата
източник: b-metro
  1. Зеленчуци. Децата със сигурност са чували песничката „Зеленчуци, който не яде, той голям не ще да порасте“ , време е да му обясните и защо в нея се казва това. Тук каталогът е безкрайно голям: моркови, домати, краставици, зеле, ряпа и др. , които регулират дейността на храносмилателната система и повишават жизнеността на организма – детски или на възрастен индивид. [4]

  2. Плодове. Тях децата ги обичат с една идея повече, защото голяма част от тях са сладки на вкус. Също така са и доста полезни – например, кайсиите се грижат за здравето на сърцето и очите със своето съдържание на витамин А, витамини от група B, калций и магнезий. Други плодове, които е препоръчително да предлагате на детето си като полезна алтернатива на тестените захарни продукти, са: череши, диня, пъпеш, ябълка, малини, ягоди, нар, боровинки, портокали и мандарини през зимата. Току-що набавихте по естествен начин голяма част от витамините, които се продават в аптеките. [5]

  3. Риба. Рибата е богата на омега-3 мастни киселини, които стимулират мозъчните процеси и действат благоприятно на сърдечно-съдовата система. Повечето морски храни са нискокалорични, така че рискът от напълняване е минимален. [6]

  4. Пилешка супа за душата. Пилешката супа хидратира тялото и го снабдява с редица ценни минерали, действащи противовъзпалително и тонизиращо при простуда и грип. [7]

    Важно! Варете бульона заедно с костите на пилето, защото в тях има голямо количество витамин B, калций, магнезий и цинк, които подсилват имунната система.

    Супите от коприва и спанак са изключително полезни и пълни с желязо, но е цяло постижение да убедите детето си да ги пробва. Споделете как ги приготвяте, ако децата Ви ги обичат, това ще помогне на много майки.

  5. Месо. Месото е чудесен източник на протеини, минерали, особено желязо, витамини (А, B и D) и мастни киселини, които правят един млад организъм силен и устойчив. Винаги е по-добре да предпочетете „печене“ на даден вид месо пред „пържене“, за да бъде по-здравословно. Ако сте в дилема дали да купите малко по-тлъсто свинско месо или пилешки гърди, определено заложете на втория вариант. Те са с малко мазнини, а и са богати на селен (най-важният елемент от антиоксидантната защита на организма) и витамини от група B, които повишават енергията на организма. [8]

Още много храни може да включите в листата на детето си. Не е нужно да са безумно скъпи, а е важно да засищат организма и да му дават енергия. Приемете храната като изкуство – вие творите в кухнята, а някой се възхищава и извлича най-полезните страни от творението Ви!

„Вместо да лекуват хора с хапчета, лекарите от бъдещето по-скоро ще предотвратяват заболяванията чрез храни.” 

Томас Едисон

Станете лекаря на бъдещето за вашето дете! 🙂

Черпете идеи от нашата категория “Здравословни“.


Източници:

1. http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0020/243290/Bulgaria-WHO-Country-Profile.pdf
2. http://www.health.com/health/gallery/0,,20525096,00.html#france-1
3. http://kidshealth.org/en/parents/overweight-obesity.html
4. http://www.healthyeating.org/Healthy-Eating/All-Star-Foods/Vegetables.aspx
5. http://www.health.com/health/gallery/0,,20606331,00.html
6. https://authoritynutrition.com/11-health-benefits-of-fish/
7. http://www.livestrong.com/article/361266-why-is-soup-healthy/
8. https://authoritynutrition.com/7-evidence-based-health-reasons-to-eat-meat/

No comments yet, be the first to leave one!

Leave a Reply

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*