Бързи факти за гастрита:
- Гастритът е възпаление на стомашната лигавица. Той може да бъде остър или хроничен.
- Двете главни причини за появата му са: 1) бактерия, наречена Хеликобактер пилори или 2) нестероидни противовъзпалителни средства (ненаркотични аналгетици като аспирин, ибупрофен и др.). Освен тях, различни инфекциозни агенти, автоимунни проблеми, нездравословно хранене може да се окажат предпоставка за отключването на гастрита.
- Индивидите с остър и с хроничен гастрит може да имат подобни симптоми – болка в стомаха и подуване, загуба на апетит, проблеми с отделителната система (констипация, например), гадене и др.
- Ако получите гореизброените симптоми, задължително потърсете лекарски съвет. Съответният гастроентеролог ще ви прегледа обстойно – пригответе се да отговорите на всичките му въпроси, така ще съдействате за по-бързото поставяне на диагноза и лечение. Запишете си кога и какви лекарства сте приемали, с какво обикновено се храните, приемали ли сте алкохол в последните дни, пушите ли и т.н.
- Лечението се състои от няколко стъпки: освен преминаване към здравословен начин на живот, особено хранене, така и прием на подходящи лекарства.
След краткото представяне на г-н Гастрит, нека подробно се запознаем с неговата еволюция във времето.
Какво представлява гастритът?
Гастритът е възпаление на лигавицата на стомаха. Ще забележите, че много различни проблеми в горната част на корема получават името гастрит, което освен невярно, е и опасно. Гастритът засяга само и единствено лигавицата на стомаха, като може да я засегне цялата или само част от нея. Той е класифициран в две категории – остър и хроничен.
Острият гастрит може да се характеризира като ерозивен (в определени области клетките на лигавицата са разрушени или напълно липсват) и неерозивен.
Хроничният гастрит се определя от хистопатологията (клон от науката, който се занимава с микроскопски изследвания на тъкани, с цел да се опознаят проявите на дадена болест) като дълготрайно състояние с гореизброените симптоми. Все още няма приета единна класификационна система, която да даде точно и конкретно определение. В тази област се работи активно.
От какво се причинява гастритът?
Основната причина за появата на острия и хроничния гастрит е инфекцията на стомашната лигавица с бактерията “Хеликобактер пилори”. Като за начало тази бактерия остро инфектира стомашно-чревния тракт (стомашната лигавица, без киселинно-продуциращите клетки) и с времето, ако не се предприемат мерки, може да засегне целия стомах (хроничен гастрит) и да остане там в продължение на години. Тази инфекция генерира силен първоначален възпалитен отговор (подуване, болки в стомаха и т.н.) и в крайна сметка може да се развие дългосрочно хронично възпаление, което да доведе до промени в чревните клетки.
Другата причина за появата на острия и хроничния гастрит е употребата (и свръхконсумирането в повечето случаи) на нестероидни противовъзпалителни средства. Те са лекарствени средства с различен химичен строеж с обезболяващ, понижаващ температурата и противовъзпалителен ефект. Някои от най-разпространените от тях са познатите на всички ни аналгин, аспирин, ибупрофен, аулин и др.
Гастрит може да се причини и от: бактериална, вирусна и паразитна инфекция; употреба на наркотик; алкохол; рефлукс на жлъчката; гъбични инфекции; алергични реакции; стрес реакция; хранителни отравяния; травма и др.
Какви са симптомите при гастрит?
Изненадващо, при голяма част от пациентите гастритът не предизвиква симптоми и неговото наличие се разбира, когато се изследват проби на стомашната лигавица за други предполагаеми заболявания. Въпреки това, има и пациенти, които подценяват симптомите, защото смятат, че това е поредната лека болка в коремната област, вследствие на хранително неразположение. Не подценявайте следните симптоми:
- Болки в коремната област;
- Диария или констипация;
- Загуба на апетит;
- Подуване на корема;
- Гадене;
- Обложен език;
- Безсъние;
- Лесна умора;
- Напълняване или отслабване и др.
Как се диагностицира гастритът?
Пределно ясно трябва да бъде на всеки човек, че е недопустимо сам да си поставя диагнози, базирайки се на прочетеното в bgmama. Всеки организъм е различен и трябва да му се приложи адекватно лечение. Не може да лекувате остър/обострен гастрит с лекарства за хроничен и т.н.
Някои от основните стъпки за диагностицирането на гастрита протичат в следния ред:
- Посещавате гастроентеролог. Ако не познавате добър, вече може да се консултирате в bgmama и да откриете такъв.
- Той подробно ще ви разпита. Бъдете готови да отговаряте на въпроси от вида на: с какво се храните предимно; пушите ли; кога за последно сте приемали алкохол и в какви количества; какви са симптомите ви; от колко време ги имате; приемали ли сте нестероидни противовъзпалителни средства (кога и в какви количества) и т.н.
- След направения преглед, окончателната диагноза на гастрит се прави чрез идентифициране на основната причина за възпаление на стомашната лигавица и/или тъканна (стомашна) биопсия. Например, главната инфекциозна причина за гастрит е бактерията “Хеликобактер пилори”. Тази бактерия може да бъде открита чрез кръвни изследвания, фекален тест, имунологични и биопсични тестове.
- Биопсията на стомашната лигавица, извършена по време на ендоскопски изследвания, често се използва при пациенти за идентифициране на причините за хроничен гастрит и може да позволи визуализиране на ерозиите на лигавицата и други настъпили промени при нея.
- След като се открие причината за гастрита, се изписват подходящи медикаменти и задължителна промяна в хранителните навици на пациента (поне за известно време, в някои случаи коренни). Здравословното хранене и избягването на определени храни е от ключово значение за справянето с гастрита.
- Правят се контролни прегледи.
Хранене при гастрит
Специалистите по здравеопазване в Университета в Мериленд съветват пациентите с гастрит да се хранят по-често, но с по-малки порции и да избягват храни, които са пикантни, пържени, кисели или мазни, за да си помогнат сами и да намалят проявите на симптомите. Преминаването към здравословен хранителен режим е задължително. Консумацията на чай от джинджифил или лайка с мед успокоява раздразнението на лигавицата.
Храни, които спират развитието на Хеликобактер пилори: | Храни, които успокояват симптомите при гастрит: | Храни, които не бива да консумирате при гастрит: |
---|---|---|
Чайове (особено зелен) | Супи с ниско съдържание на мазнини | Подправки - червен и черен пипер, люти чушки и т.н. |
Сок от моркови | Картофено пюре | Тлъсти меса, сланина, свинска мас, суджуци и т.н. |
Пресни плодове | Млечни продукти - прясно и кисело мляко; сирене и извара | Алкохол, газирани напитки и кафе |
Мента | Варени зеленчуци | Фъстъци |
Кокосова вода и сок от червени боровинка | Овесени ядки | Junk food - бургери, дюнери, пържени картофи |
Кисело мляко | Ориз на пара | Някои бобени храни - леща, боб, зеле, заради люспестата им част. |
Зелени листни зеленчуци - броколи, целина и др. | Нетлъсти меса - телешко, пилешко и риба | Шоколадови и тестени изделия |
Какви могат да бъдат последствията от нелекувания гастрит?
Ако гастритът не се лекува, той може да причини във времето сериозни усложнения. Някои от тях включват: язва, анемия, бъбречни проблеми и други, които са много по-сериозни и застрашаващи живота ви. Няма да ги изброяваме, защото нашата цел не е да ви изплашим, а да повдигнем сериозността на заболяването и неговото лекуване навреме.
Каква е прогнозата за лекувания гастрит?
Повечето хора, които имат гастрит получават краткосрочни симптоми и след адекватно лечение се възстановяват напълно. Ако даден пациент развие хроничен гастрит или язва, лечението е дълго и под строго лекарско наблюдение.
Как се предотвратява гастритът?
За да предотвратите всички болки и получени главоболия впоследствие, не допускайте да получите гастрит. Спазвайте следните правила:
- Избягвайте честата и продължителна употреба на нестероидни противовъзпалителни средства.
- Избягвайте честата употреба на алкохол. За тютюнопушенето е пределно ясно, че е забранено – гастритът е мечта в сравнение с другите заболявания, които може да отключи.
- Хранете се здравословно – избягвайте употребата на мазни, кисели, пикантни или пържени храни. Ограничете простите въглехидрати.
- Високата лична хигиена е от изключително значение за здравословния начин на живот. По този начин ще ограничите появата на гастрит вследствие от инфекциозен агент.
- Спортувайте често, навсякъде и по всяко време.
Източник: MedicineNet.com
Осведомете се и по следната тема:
No comments yet, be the first to leave one!