Употребата на пилешко месо в кулинарията е почти неизчерпаема. С него могат да се готвят обикновени всекидневни ястия или да се изпълняват стриктни хранителни режими. То е основа на почти всички месни сосове, бульони и супи. Цялото печено пиле пък е идеално за по-големи пиршества. Да си признаем честно, не се сещаме за по-конвенционално месо от пилешкото. Често обаче използваме едни и същи рецепти за приготвяне на това вълшебно месо. Ето защо сме събрали на едно място няколко предложения, с които да разнообразите трапезата си и основните кулинарни съвети, които са в основата на всяко успешно ястие с пилешко месо.
Тъй като различните части на пилето имат различни характеристики и текстура (защото са изпълнявали различни функции, когато пилето е било живо), те се готвят по различен начин. Костните части на пилето (бутчетата, крилцата и фенера) се готвят по-продължително време от филетата. Те са перфектни за по-дълго готвене – като пилешки бутчета с ориз, например. Наличието на кости ги прави изключително благодатни за направата на различни бульони, супи и сосове. Това се отнася особено за крилцата и фенерите на пилето, които нямат кой знае колко месо по себе си. Пилешките бутчета са перфектни за печене с въглехидратна гарнитура. Ако ги обезкостим пък, се превръщат в много добра пържола. Това месо има плътен и наситен аромат и вкус. Също така месото от костните части на пилето е по-мазно. Това го прави по-малко диетичната част от пилешкото, но пък в същото време – по-сочната.
Съвет: Костното месо е много по-евтино от филетата. В същото време то е много по-благодатно, дори и за хора, които спортуват. Ако премахнем кожата от бутчетата, калориите почти се изравняват с тези от филетата. Така можем да направим диетата си една идея по-приятна и евтина.
Пилешки филета – Пилешките филета са любима храна на повечето хора, които са на диета, а и не само. Както вече изяснихме, те нямат кост, което значително намалява времето им за готвене. Това обаче е и техният проблем – месото от филетата става готово бързо и ако го изпуснете от поглед, има шанс да стане сухо. Печени за точното време и на правилни градуси обаче, от пилешките филета става бързо и апетитно печено или пълнено месо. Филетата са лесни за паниране и си подхождат с почти всеки лек сос. Пилешките филета са изключително изкушаващи, в компанията на свежа салата.
Съвет: Ако обичате пилешки филета на скара, мариновайте ги в 200 ml вода и 20 гр. сол за около 30 минути. Сами ще се изненадате колко работа е свършила тази лесна марината.
Карантия – пилешката карантия рядко се продава със самото пиле. Най-често тя се продава отделно като тарелки със сърца и дробчета, например. Както останалите вътрешности на другите животни, така и пилешките са много подценявани. Все още има хора, които мислят, че това е лоша храна с малко хранителни свойства или дори опасна за здравето. Истината обаче е различна – вътрешностите са евтин и изключително вкусен начин да си набавите полезни вещества. В Българската кулинарна традиция карантията се сервира най-често като вид предястие (пържени сърчица, панирани дробчета, воденички). С нейна помощ обаче могат да се направят и редица други храни като пилешка дроб сарма и дори изискани ястия като пилешки пастет.
Съвет: Макар че карантията ще бъде основният протеинов източник на ястието Ви, не е необходимо тя да бъде “героят” в чинията. Пастетите, например, са прекрасен вариант за оползотворяване на пренебрегваните воденички, дробчета и сърчица и превръщането им в балансьор на всяка здравословна трапеза.
Всяка една част от пилето е благодатен извор за много кулинарни идеи и забавления. Дори костите могат да бъдат използвани за бульон и за произвеждането на желе, което по-късно да овкуси леки безмесни ястия. Не отписвайте всички пилешки меса, които не са филета, заради клишето, че са вредни. Вредни са само, защото в националната ни (а и не само нашата) кухня са се затвърдили навици по консумирането на бутчетата, крилцата и карантията единствено след пържене. Пилешкото месо е важен източник на желязо и витамини и само по себе си то не може да бъде вредно, освен ако не се съчетае с грешна техника на приготвяне. Ако знаете как да третирате всяка част от месото, според специфичните ѝ особености, можете да експериментирате с всякакви гарнитури, сосове, текстури и форми. Ако само следвате тези три основни съвета, можете да започнете да готвите така, както на Вас Ви харесва и да сте сигурни, че ще се получи!
No comments yet, be the first to leave one!